Ana sayfa Eğitim PISA direktörü: Türkiye’de yoksul çocuklar dezavantajlı

PISA direktörü: Türkiye’de yoksul çocuklar dezavantajlı

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) Direktörü Andreas Schleicher Türkiye’de öğrencilerin çok ağır bir sınav baskısı altında bulunduğunu, yoksul aileden gelen çocukların dezavantajlı olduğunu söyledi.

PAYLAŞ
VAN'A GOCLE GELENLERIN OLUSTURDUGU MAHALLEDE, MADDI IMKANSIZLIK NEDENIYLE OKULA TERLIK, LASTIK VE YIRTIK AYAKKABI ILE GITMEK ZORUNDA KALAN OGRENCILER HAYIRSEVERLERDEN YARDIM BEKLIYOR. (ANADOLU AJANSI - BERIN ALPASLAN) (20081225)

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne (OECD) bağlı kurumun başındaki isim Cumhuriyet gazetesinden Figen Atalay’ın sorularını yanıtladı.

Kitabının tanıtımı için İstanbul’a gelen direktör, Türkiye’nin eğitimde son 20 yılda kapasite artırımı ve kalite konusunda gelişme kaydettiğini belirtti.

Türkiye’de eğitimin niteliğindeki eksiklerle ilgili Schleicher şunları söyledi: “Dar bir bakış açısı var ve sınav baskısı çok ağır. Bunun nedeni de iyi okulların sayısı çok az. Türkiye’nin ‘en yakın okul her zaman en iyi okuldur’ anlayışını gerçekleştirmesi lazım. Bütün çocuklar aynı standartlar için yarışıyor, bu iyi ama yoksul aileden gelen bir çocuğun şansı çok kısıtlı.”

Göçmen oranının yüksek olduğu ülkelerde eğitim seviyesinin düşük olduğu genellemesinin yapılamayacağını söyleyen PISA direktörü göçmen öğrencilere zaman tanımak gerektiğini belirtti.

Schleicher Türkiye’deki ebeveynlere ise şu önerilerde bulundu: “Gelecekteki dünya çocuklarınızdan ne bekliyor? Bu sorunun cevabını bulmalısınız. Yarının dünyasını görmek gerek. Sadece üniversitelere odaklanıyor ve başka bir şey görmüyoruz. Çocukların kendi pusulalarını, kendi yollarını bulması gerek. Eğitim bunu sağlamalı.”