Connect with us

Sürmanşet

PKK, IŞİD ve Cemaat üyesi tutukluların odaları aynı koridorlarda tutuluyor

Published

on

Darbe girişimi sonrası 20 Temmuz 2016’da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) cezaevlerinde büyük hak ihlallerine yol açıyor. Çukurova Bölgesi’nde bulunan Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı, Adana Kürkçüler E Tipi Kapalı, Osmaniye T Tipi Kapalı, Mersin E Tipi Kapalı, Tarsus C Tipi Kapalı, Alanya L Tipi Kapalı, Antalya L Tipi Kapalı, İskenderun M Tipi Kapalı, Hatay M Tipi Kapalı, Ceyhan M Tipi Kapalı ve son bir aydır açılan Tarsus T Tipi Kadın Kapalı cezaevlerinde hak ihlalleri ve işkence vakaları tavan yaptı. OHAL sonrası gerek Anayasa gerek uluslararası insan hakları sözleşmeleri de fiili olarak askıya alınmış durumda.

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde OHAL sonrası devreye konulan “Karıştır, barıştır” uygulamasıyla PKK, Cemaat ve IŞİD üyesi tutukluların odaları aynı koridorlarda tutuluyor. Cezaevi yönetimi, PKK’li ve IŞİD’li tutukluların aynı görüş odasında açık görüş yapmaya zorlanarak provokasyona kapı aralıyor.

Dihaber’de yer alan habere göre, artan tutuklamalar sonrası Adana Kürkçüler E Tipi cezaevinde çocuklara ayrılan 2 koğuşun eksik kalması üzerine birçok tutuklu çocuk Ankara Sincan Çocuk Cezaevi’ne sevk edildi. Artan har ihlalleri sonrası isyan çıkartan çocuklardan 3’ü yaşamını yitirmişti. Tutuklu bazı çocuklar ise, Yayladağ’ı Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

Tedavi yapılmıyor

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde yaralı halde tutuklanıp Osmaniye T Tipi Cezaevi’ne getirilen 24 tutuklunun tedavileri yapılmadığı gibi, birçoğu uzuv kaybı yaşadı. Bu cezaevinde Abdullah Öcalan üzerindeki görüş yasağını protesto amacıyla başlatılan açlık grevindeki tutukluların grev sonrası tedavileri engellendi.

Kadınlara yönelik baskı arttı

Özelikle Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilen kadın tutuklular üzerinde baskı, darp ve işkencenin arttığı tutuklular tarafından aktarılmakta. Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde ise, 50 dereceyi bulan sıcaklığa rağmen tutuklulara su verilmeyerek cezalandırılıyor.

OHAL sonrası Çukurova Bölgesi’ndeki cezaevlerinde yaşanan beli başlı hak ihlalleri şöyle:

– Hasta tutukluların tedavileri geç yapılıyor ya da hiç yapılmıyor. Tamamına kelepçeli tedavi dayatılıyor.
– Tutuklulara çıplak arama dayatılıyor
– Kapasitenin üzerinde yığılma olduğu için birçok tutuklu yerlerde veya sırasıyla yatıyor
– Mektup engeli ve dilekçelere cevap verilmemesi yaygınlaşmış durumda.
– Disiplin cezaları baskı aracı olarak keyfi bir şekilde uygulanıyor. Görüş yasağı, iletişim cezası gibi disiplin cezalarıyla tutukluların dış dünya ile bağı kesiliyor.
– Koğuş aramaları adı altında tutukluların kişisel eşyaları dağıtılıyor veya kullanılamaz hale getiriliyor. Karşı çıkanlar ise darp ediliyor.
– Yeteri kadar su verilmeyerek, çeşitli hastalıklara neden yaratılıyor.
– Avukat görüşleri gardiyanların gözetiminde ve kamera kayıtları altına alınıyor.
– Spor, kütüphane, sohbet etme ve sosyal hakların tamamı asgari düzeyde kullandırılıyor. Bazı cezaevlerinde ise bu hakların tamamı kaldırılmış durumda.
– Gazete, kitap, dergi ya verilmiyor ya da engeller çıkartılıyor.
– 12 Eylül darbesinde uygulanan askeri düzende sayım yeniden dayatılıyor
– Açık görüş hakkı iki ayda bir yapılırken, görüş saati ise 30 dakikaya indirildi.
– Tutukluların temel ihtiyaçları verilmiyor

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar