Ana sayfa Logo Üstü - Sol Play Store’da bulunan 4 binden fazla uygulama gizlice ses kaydı yapıyor

Play Store’da bulunan 4 binden fazla uygulama gizlice ses kaydı yapıyor

PAYLAŞ

Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasından dolayı kötü niyetli yazılım geliştiricilerinin bir numaralı hedefi haline gelen Android işletim sistemi, bu sefer masum görünümlü casus uygulamalarca tehdit altında. Google Play Store’da bulunan 4 binden fazla uygulamanın gizlice ses kaydı yaptığı ortaya çıktı.

Shiftdelete’de yer alan habere göre, Perşembe günü güvenlik firması Lookout’da çalışan bir araştırmacı tarafından yayınlanan rapora göre, Google Play Store’da bulunan 1.000 – 5.000 arası veya daha fazla indirilme oranına sahip 4 binden fazla uygulama ses kaydetme, telefon numaralarını alma, arama yapma, kısa mesaj gönderme ve Wi-Fi erişim noktaları hakkındaki bilgileri edinme gibi işlemleri gizlice gerçekleştiriyor.

Söz konusu bu casus uygulamaların kimisi doğrudan ana uygulama üzerinden veri toplarken, kimisi ise ek bir uygulama yükleyerek daha sonra bunu gizleyip casusluk işlerini ona yaptırıyor. Kullanıcının ise bu durumdan maalesef hiç haberi olmuyor.

Yakın zamanda casusluk işlevleri keşfedilen ve kaldırılan Hulk Messenger ve Troy Chat gibi popüler uygulamaların ardından, rapor edilen bu 4 binden fazla uygulama arasında da popülerleri mevcut.