Ana sayfa Manşet Polis Demirtaş’ın seslendirdiği şarkıyı sildi

Polis Demirtaş’ın seslendirdiği şarkıyı sildi

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisinin (HDP) 20 Temmuz’da İstanbul’da startını verdiği “Demokrasi Mücadele Planı” kapsamında başlattığı eylemler, mitingler ile devam ediyor. HDP’nin duyurusunu yaptığı “Vicdan, Adalet ve Demokrasi Mitingi” Diyarbakır’da, 5 Haziran 2015’te IŞİD’in bombalı saldırısın gerçekleştiği İstasyon Meydanı’nda başladı.

Polisten 3 ayrı üst aaraması

Miting alanına giden yollar trafiğe kapatıldı. Polis bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı. Miting alanı için 3 ayrı arama noktası oluşturuldu. Alana girmek isteyen yurttaşlar 3 defa üst aramasından geçirildikten sonra alana girebiliyor. 5 Haziran’da bombalı saldırının yaşandığı alanda bu kez çok sıkı ve yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Polis Demirtaş’ın seslendirdiği şarkıyı sildi

Artıgerçek’ten Bahar Kılıçgedik’in haberine göre, çevrede yoğun güvenlik önlemleri alan polis, miting alanında çalınacak şarkıları da mercek altına aldı. Selahattin Demirtaş’ın kendi sesinden söylediği ‘Bir selamın gelsin baş göz üstüne’ şarkısı polis tarafından silindi. Polisin müdahalesi Demirtaş’ın parçası ile sınırlı kalmadı. Mitingde çalınacak olan 10’a yakın eser polis tarafından silindiği öğrenildi.

Polisin olası müdahalesine karşı tertip komitesi de dikkatli davranıyor. Alana girenlerden bazılarının “Biji Serok Apo” sloganı atması üzerine sahneden uyarı yapıldı. Uyarıda, miting tertip komitesinin belirlediği sloganlar dışında slogan atılmaması, ‘barış’ ve ‘özgürlük’ sloganlarının atılması istendi. Alanda, “İnsan Hakları Yok Sayılamaz”, ‘Emekçilerin Sosyal Hakları Gasp Edilemez”, “Demokratik Hukuk İlkeleri Çiğnenez”, ‘Gençlerin Bugünü ve Geleceği Karartılamaz” Kadınların Kazanımları Yok Edilemez”, “Toplumsal Barıştan Vazgeçilemez” dövizleri asıldı.

HDP, başlattığı eylem kapsamında Diyarbakır’ın ardından 20 Eylül’de Van’da, 24 Eylül’de Adana’da, 30 Eylül’de Mersin’de ve 14 Ekim’de de İzmir’de miting düzenleyecek. Mitingler, “Durmayalım, dur diyelim, faşizmi durduralım, birlikte değiştirelim” sloganı ile yapılacak.