Ana sayfa Gündem Kırmızılı Kadın ve Duran Adam gözaltında! Gaz sıktıran emniyet müdürü aranıyor!

Kırmızılı Kadın ve Duran Adam gözaltında! Gaz sıktıran emniyet müdürü aranıyor!

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada bu sabah düzenlenen operasyonun 'Gezi eylemleri nedeniyle' yapıldığı belirtildi.

PAYLAŞ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada bu sabah akademisyenlere ve Anadolu Kültür yöneticilerine yönelik düzenlenen operasyonun gerekçesinin Gezi eylemleri olduğu ve hakkında gözaltı kararı olan 20 kişinin “Osman Kavala’yla hiyerarşik ilişki içinde eylemleri organize ettiği” ileri sürüldü.

Açıklamada bir yılı aşkın süredir hakkında iddianame düzenlenmeden hapishanede tutulan iş insanı Osman Kavala’nın “olayları organize ve finanse ettiği” iddiası yer aldı. Açıklamada gözaltına alınanlar şöyle sıralandı: Ali Hakan Altınay, Asena Gül, Meltem Aslan Çelikkan, Turgut Tarhanlı, Yiğit Ali Ekmekçi, Bora Sarı, Ayşegül Güzel, Çiğdem Mater Utku, Betül Tanbay Tüten, Hande Özhabeş, Filiz Telek, Yiğit Aksaoğlu, Yusuf Cıvır.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

– Açık Toplum Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Kültür A.Ş. isimli şirketin sahibi Mehmet Osman Kavala isimli şahsın 27.05.2013 tarihinde başlayan Gezi Parkı Olaylarını Türkiye geneline yaymak ve yurt genelinde kaos ve kargaşa ortamı meydana getirmek ve bu şekilde Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeyi amaçladığı, Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür A.Ş. isimli vakıf ve şirketi kullanarak olayları finanse ve organize ettiği tespit edilmiştir.

– Mehmet Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içerisinde şüphelilerin;

– Gezi Parkı olaylarını derinleştirmek ve yaygınlaştırmak için Anadolu Kültür AŞ’ye ait DEPO isimli yerde toplantılar düzenledikleri,

– Sivil İtaatsizlik ve Şiddetsiz Eylem başlıkları altında Gezi Parkı olaylarının devamlılığını sağlamak için yurt dışından aktivizm eğiticileri, kolaylaştırıcılar ve profesyonel eylemciler getirttikleri (Duran Adam, Piyano Çalan Adam, Kırmızılı Kadın vs.),

– Yeni medya oluşturma faaliyetleri içerisine girerek Gezi Parkı sürecinin devamı ve yaşanması muhtemel Gezi benzeri olayların kendi medyaları üzerinden gündem oluşturulmasının amaçladıkları,

– Mehmet Osman Kavala’nın Avrupa’da birçok kurum ve şahısla görüşme yaparak, Gezi Parkı olaylarında gündeme gelen biber gazının Türkiye’ye ithalinin durdurularak, yasaklanması için çalışmalar yaptıkları tespit edilmiştir.

‘Kırmızılı Kadın’a Gaz Sıktıran Emniyet Müdürü de Aranıyor!

Diğer taraftan Gezi Parkı eylemlerinde ‘kırmızılı kadın’ olarak tanınan Ceyda Sungur’a gaz sıkılması talimatı verdiği iddia edilen dönemin İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli’nin yargılanmasına devam ediliyor. Emekli duruşmalara katılmadığı gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Polislere 3,5 Yıl Hapis Cezası İsteniyor

İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Sungur’a yönelik talimatlara aykırı şekilde gaz kullanıldığı iddiasıyla yargılama yapılıyor. Emri veren Emniyet Müdürü Emekli ve polis memuru Mehmet Zeki Bayrak hakkında “Görevi kötüye kullanmak” ve “Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” suçlarından 1’er yıldan 3.5’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.