Ana sayfa Sürmanşet Polisten savcılığa yazı: Kimi serbest bıraktınız?

Polisten savcılığa yazı: Kimi serbest bıraktınız?

PAYLAŞ

Kilis’te Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen yazı, polisin yargı aşamasına da doğrudan müdahil olduğunu ve mahkemelere talimat verdiğini gözler önüne seriyor. 1 Nisan’da Kilis İl Emniyet Müdürlüğü adına Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü’ndan Kilis Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na gönderilen ‘gizli’ ibareli bir yazıda, Gülen Yapılanmasına yönelik tutuklu olarak yargılananların mart ayı içerisinde görülen duruşmalarına ilişkin bilgileri istendi.

Polisin yargıyı baskı altına almasına neden olabilecek yazıda, Ağır Ceza Mahkemesi’nden, sanıklar hakkında verilen ara kararlar ile tutukluluğa yapılan itirazlar sonucunda serbest kalan kişilerin gerekçe gösterilen karar içeriklerinin birer örneği talep edildi. Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğü tarafından istenen bu belgelerin, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderileceği belirtildi.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, CHP’nin hukukçu milletvekillerinden Murat Emir, Kilis Emniyet Müdürlüğü’nden gönderilen bu yazının bir skandal niteliği taşıdığını söyledi. Normal şartlarda adli kolluğun yargının denetiminde çalıştığını, Emniyet tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden böyle bir yazı yazılamayacağını ifade eden Emir, “Bu yazı, artık bir polis devleti olduğumuzun da göstergesidir” dedi. Polisin işinin delilleri topladıktan sonra biteceğini belirten Emir, “Bir ağır ceza mahkemesi, herhangi bir ara kararını veya serbest bırakma kararını hiç kimseyle paylaşmaz. Adli kolluk bunu niye istiyor?” diye sordu.