Ana sayfa Öne Çıkanlar Polisten, zırhlı aracın ezdiği Pakize Hazar’ın kardeşine: Git ablanın parçalarını topla

Polisten, zırhlı aracın ezdiği Pakize Hazar’ın kardeşine: Git ablanın parçalarını topla

PAYLAŞ

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde zırhlı polis aracı 85 yaşındaki Pakize Hazar’ı ezerek öldürdü. Olayın meydana geldiği caddenin her iki yakasında yaklaşık bir yıl önce polis lojmanları, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Hükümet Konağı binaları bulunduğu için Lice Kaymakamlığı’nın kararı ile beton bariyer, plastik dubalar ve elektronik bariyerlerle araç trafiğine kapatılmıştı. Zırhlı polis aracı hiçbir araç trafiğinin bulunmadığı caddede Hazar’ı ezerek katletti.

Maaşını çekmeye gidiyordu

Dihaber’de yer alan habere göre, eşi ile birlikte Abalı köyünde yaşayan Hazar’ın yaşlılık maaşını almak üzere ilçe merkezine geldiği, olayın yaşandığı caddenin başında bulunan PTT’ye gitmek isterken zırhlı aracın altında kaldığı ortaya çıktı. Görgü tanıkları Hazar’ı ezen aracın hiç beklemeden olay yerinden uzaklaştığını ve daha sonra ilçe emniyet müdürlüğünde bulunan polislerin olay yerine geldiğini söyledi.

Kardeşinin cenazesi ile kaşrılaştı

Hazar’ın yaşamını yitirmesinin ardından dramatik bir olay da yaşandı. Hazar’ın 80 yaşındaki kız kardeşi Hasret Yaşarer de yaşadığı ilçeye bağlı Yamaç Köyü’nden yaşlılık maaşını almak üzere ilçe merkezine geldi. Olayın yaşandığı cadde üzerinden maaşını çekmek üzere PTT’ye gittiğini anlatan Yaşarer, caddenin ortasında zırhlı aracın bir kadına çarptığını ve zırhlı aracın olay yerinde beklememesi üzerine kadına yardım etmek için olay yerine koştuğunu anlattı. Gözyaşları arasında gittiğinde kanlar içerisinde yerde yatan kadının ablası olduğunu fark ettiğini anlatan Yaşarer, “Vücudunun yarısı paramparça olmuştu. Vücudunun parçaları 1 metrelik alana yayılmıştı. İlkin tam emin olamadım ama kadının giydiği ayakkabı ve elbiselerden ablam olduğuna emin oldum” dedi.

Kardeşini o halde görmesi ardından sinir krizi geçirdiğini ve olay yerine gelen polislerin kendisini uzaklaştırmak istediğini anlatan Yaşarer, “Ben polislere kadının ablam olduğunu söyledim. İlkin inanmadılar ama daha sonra kimliğimi alıp ablamın kimliği ile karşılaştırdılar. Daha sonra yanıma gelen bir polis ‘Evet senin ablan’ dedi bana” sözleriyle o anları anlattı.

Ablasının uzuvlarını toplattılar

Ablasının Lice’de olduğundan dahi haberi olmadığını anlatan Yaşarer, “Polis daha sonra elime siyah bir poşet verdi ve ‘Git ablanın parçalarını topla’ dedi. Bende etrafa dağılan vücudunun parçalarını torbaya doldurup polise verdim. Bu an boyunca sadece beni izlediler. Zaten daha sonra bayılmışım. Gözümü hastanede açtım” dedi.