Ana sayfa Manşet Prekazi: T A M A M demedim ama derim

Prekazi: T A M A M demedim ama derim

Erdoğan'a bir 'TAMAM'da Galatasaray’ın efsane futbolcusu Prekazi'den geldi. Cevad Prekazi: 'TAMAM' tweet'ini ben atmadım ama özgürlük ve eşitlik söz konusuysa ben de 'TAMAM' derdim.

PAYLAŞ

Galatasaray’ın efsane futbolcusu Prekazi, Erdoğan’ın “Bir gün milletimiz ‘tamam’ derse ancak o zaman kenara çekiliriz” sözleri sonrasında başlayan ‘T A M A M’ kampanyasına Twitter’dan destek verenin kendisi olmadığını açıkladı. Prekazi sosyal medya hesabı olmadığını söylerken, “Özgürlük ve eşitlik söz konusuysa ben de ‘tamam’ derdim” vurgusunu yaptı.

Galatasaray’da 80’lerin ortalarında forma giyen Yugoslavya doğumlu Cevad Prekazi’nin adının bulunduğu bir hesaptan dün ‘Tamam’ yazılı mesaj paylaşıldı. Birgün’den Can Uğur ise bugün Prekazi’ye ‘Tamam’ mesajını ve Türkiye’ye dair düşüncelerini sordu. Prekazi, ‘Tamam’ mesajını kendisinin yazmadığını ve bir sosyal medya hesabının olmadığını söylerken, “Özgürlük ve eşitlik söz konusuysa ben de ‘tamam’ derdim” diye eklemeyi ihmal etmedi.

‘CHE GUEVARA’NIN YOLUNDAN GİDEN BİRİYİM’

Prekazi sözlerine şöyle devam etti: “Siyaseten nerede durduğumu herkes bilir. Devrimci önder Che Guevara’nın yolundan giden onun düşüncelerine sahip biriyim. Dünyada her yerde özgürlüğün olmasını istiyorum. Bu dünyada herkes doğduğu andan itibaren özgürlüğü tatmalı ve yaşamalıdır.

‘ÖZGÜRLÜKLERE SALDIRANLAR DEMOKRASİ GETİREMEZ’

Bugün her yerde demokrasiden bahsediliyor ama bunun bir gerçekliği bulunmuyor. Kapitalist sistem dünyayı yok ediyor. Ben politikacı değilim ama bir sosyalistim. Özgürlük için mücadelemi sürdürüyorum. Hırsızlığın olduğu, insanların katledildiği bir yerde demokrasiden bahsedilemez. Özgürlüklere saldıranlar demokrasi getiremez.”

‘HERKESİN ANTİFAŞİST OLMASINI İSTERİM’

Prekazi, ‘kazanmak için birlikte hareket etmek gerektiğinin’ de altını çizerek tarihten örnekler verdi: “2. Dünya Savaşı’nda faşistlere karşı biz kazandık ama maalesef İspanya İç Savaşı’nda kaybettik. Bugün faşizm dünyada yükseliyor ve ben de faşizme karşın birisi olarak herkesin de antifaşist olmasını isterim. Birlik olmak gerekiyor.”

‘TELEVİZYONLARIN, GAZETELERİN KAPATILDIĞI BİR ÜLKE ÖZGÜR DEĞİLDİR’

Prekazi, “Türkiye’ye mesajın nedir?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Televizyonların, gazetelerin kapatıldığı bir ülke özgür değildir. Basına müdahalenin olduğu bir yerde fikirler de insanlar da gelişemez. Gazetelerden, televizyonlardan yalanlar yayılırken, basının özgür olması beklenemez.

‘DENİZ GEZMİŞLER NATO’YA KARŞI OLDUKLARI İÇİN ASILDI’

Faşizme karşı özgürlüğü ve eşitliği savunmak gerekir. Türkiye tarihinden örnek vermek gerekirse Deniz Gezmişler NATO’ya, Amerikan emperyalizmine karşı oldukları için faşizme karşı savaştıkları için asıldı. Bunun mücadelesini verdi. Türkiye’de yaşayanlar bunu unutmamalı.”

Prekazi, görüşlerini futboldan örnekler vererek noktaladı: “Futbolda da tablo farklı değil ki. Herhangi bir dine ya da inanca mensup futbolcular kendilerini rahatça gösterebiliyor. Ama Maradona’nın Che sevgisinden yola çıkacak olursak bunun önü kesildi. Maradona’nın düşüncelerini rahatça ifade etmesini engellediler. Futbolda da aynı hikaye söz konusu.”

Birgün