Ana sayfa Editörden Prof. Dr. Cengiz Aktar: Üyelik defteri artık kapandı

Prof. Dr. Cengiz Aktar: Üyelik defteri artık kapandı

PAYLAŞ

Avrupa Parlamentosu’nun (AP), Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üye olması yönündeki müzakereleri askıya alınmasını değerlendiren AB uzmanı Prof. Dr. Cengiz Aktar, AB ve Türkiye’de bir doku uyuşmazlığının olduğunu söyledi.

AP’de oylamaya sunulan raporun önümüzdeki süreçlerde müzakerelerin tekrar tartışılması yönünde bir karar olduğunu belirten Aktar, AP’nin AB üyeliği müzakerelerini durdurma yönünde bir karar alma yetkisinin olmadığını belirterek, “Durdurma kararının, ancak AB’ye üye ülkelerin temsilcilerinin ortak kararı ile mümkün olabilir” dedi.

“Fiilayata zaten müzakereler bitmiş durumdaydı”

Dihaber’de yer alan habere göre, AB’nin 2013 yılından itibaren Türkiye’de yaşanan anti-demokratik tutumlara karşı tavır aldığını hatırlatan Aktar, “Türkiye’de 2013’ten bu yana gelen durumu ve son olarak 2016’da artan gayri demokratikleşme durumu, AB tarafından en yakın dostlarını bile kendinden uzaklaştırdı. Fiiliyatta zaten müzakereler bitmiş durumdaydı. Raporun sunulmasında hukuken bu uzaklaşmanın adı konulsun mu konulmasın mı tartışmalarıdır” diye belirtti.

“Üyelik defteri artık kapandı”

Türkiye’nin AB üyeliği müzakerelerinden daha farklı bir ilişki kurma yönünde adımlar atılabileceğini düşünen Aktar, “Türkiye’nin herhangi bir üçüncü ülke gibi ilişkilerini devam ettireceğini düşünüyorum. Başta ticaret olmak üzere NATO ilişkileri, enerji ve mülteci konuları üzerinden bir ilişki kurulacak o kadar. Üyelik defteri artık kapandı” diye konuştu.

Türkiye-AB ilişkilerinin bozulmasında Türkiye’nin anti-demokratik kararlarının etkili olduğuna dikkat çeken Aktar, AB temsilcilerinin artık Türkiye ile ilişki kurmak istemediklerini ifade etti. Aktar, şöyle dedi: “Avrupa, Türkiye’nin demokrasisi ya da bekası için gerekli bir çabası yok. Gerçekleri görmek lazım. Türkiye’deki demokratlar hiç olmadığı kadar yalnız artık.”

Müzakere sürecinin bitme aşamasına gelmesinin hem AB hem de Türkiye’nin sonuçtan memnun kaldığını dile getiren Aktar, “AB’den de artık hiçbir şey beklememek gerekiyor” dedi. Türkiye’nin AB üyeliği müzakereleri için hiçbir adım atma girişiminde bulunmayacağı sözlerine ekleyen Aktar, şunları söyledi: “AKP rejiminin yönetimi ile istenilen haklar konusunda bir kumaş uyuşmazlığı söz konusu. Bir daha müzakerelerin konuşulmasının söz konusu olabileceğini düşünmüyorum.”