Ana sayfa Gündem Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu koronadan hayatını kaybetti

Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu koronadan hayatını kaybetti

Türkiye üroloji camiasının duayen isimlerinden Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

PAYLAŞ

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı eski Başkanı ve Türk Üroloji Derneği eski Başkanı Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Tellaloğlu, 85 yaşındaydı.

PROF. DR. SEDAT TELLAOĞLU KİMDİR?

Türkiye ve Avrupa Üroloji camiasında saygın bir yere sahip olan Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu 27 Mart 1935 yılında Kıbrıs’ta doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini Kıbrıs’ta tamamladıktan sonra Türkiye’ye gelerek burada tıp öğretimini tamamlayan Tellaoğlu, bir süre İngiltere’de görev aldıktan sonra üroloji ihtisasına 1966 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Bölümünde başladı.

İLK BÖBREK NAKLİNİ YAPAN EKİBİN BAŞINDAYDI

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen prostat biopsisi, Tellaoğlu’nun uzmanlık tezi olurken, uzmanlığında İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Üroloji Bölümünü kuran üç hocanın en genci olarak Türkiye tıp tarihinde müstesna bir yer edindi.

Tellaoğlu, 1983 yılında İstanbul’da ilk böbrek naklini gerçekleştiren ekibe başkanlık etmiş ve böbrek naklinin kurulmasında önemli adımlarda öncü olmanın yanında, Türkiye’de Androloji ve Pediatrik üroloji bilim dallarının kurulmasında da önemli rolleri oldu.