Ana sayfa Genel Prof. Dr. Şenol: Dünyada yüzde bir olan ağır hasta oranı Türkiye’de bir...

Prof. Dr. Şenol: Dünyada yüzde bir olan ağır hasta oranı Türkiye’de bir ayda yüzde 74 arttı

Önlemlere uyanların da hastalığı kaptığını anlatan enfeksiyon uzmanı Prof. Şenol, ‘Bilimle yönetim bir türlü aynı masaya oturmuyor. Kısıtlama için çok geç kalındı’ dedi.

PAYLAŞ

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Coronavirus (Covid-19) salgınında dünyada yüzde bir olan ağır hasta oranının Türkiye’de bir ayda yüzde 74 arttığını belirtti. Prof. Esin Davutoğlu Şenol, toplumdaki virüs yükünün çok fazla olduğunu belirterek, önlemlere uyanların da hastalığı kaptığına dikkat çekti. Şenol, “Kısıtlama için çok geç” diye konuştu.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, salgınının büyük bir hız kazandığını belirterek “Salgın tümüyle kontrolden çıkmış durumda. Çok sayıda belirtisiz ve belirtili enfekte kişi var. Bunların da yansımalarını göreceğiz. 2-4 hafta rakamlarda artış olacak” dedi. Okulların açılmasının bu işi çok daha kötü noktalara sürükleyebileceğini kaydeden Şenol “Kontrolden tümüyle çıkabilir” uyarısı yaptı.

‘TOPLUMUN VİRÜS YÜKÜ ÇOK YÜKSEK’

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçtepe’ye konuşan Prof. Şenol, 1 ay içinde ağır vaka rakamlarının yüzde 74 kadar arttığını anlatarak “Normalde ağır olgular dünyada baktığınız zaman yüzde 1’dir, bizde çok daha yüksek bir rakam çıkıyor. Bu da bize şunu gösteriyor toplumda virüs yükü çok yüksek. Bu da kişilerin çok fazla enfekte kişilerle karşılaştığını gösterir. Baktığınız zaman bireysel koruma kurallarına çok uyan insanlar bile enfekte olmaya başladılar, maskesini takıyor, evinden hiç çıkmıyor ama bir kere devlet dairesine gitmiş, bir kere bankaya gitmiş, bir kere yakınını acile götürmüş sonra kendisi enfekte olmuş ve bütün evde yaşayanları enfekte etmiş. Bu ciddi virüs ve enfeksiyon yükü anlamına geliyor” dedi.

‘AÇTIĞIMIZ SERVİSLER ANINDA DOLUYOR’

Şenol, sağlık sisteminin artık tıkanma noktasında olduğunu belirterek şunları söyledi: “Acile giren bir hasta Covid ile enfekte olup çıkıyor. Ameliyatı gelen bir hasta Covid kapıp çıkıyor. Bu, şu demek: Hastaneler bu karma sistem yüzünden sıkıntıdalar. Onun için bir an önce hastanelerin normal temiz hastane ve Covid hastanesi olmak üzere ikiye ayrılması lazım.”

‘KONTEYNER KURDUK’

“Ayrıca biz servislerde açtığımız Covid servisine her gün bir yenisini ekliyoruz. Gazi’de bahçede konteynerlere poliklinikler ve örnek alma sistemi kurduk. Boşaltmak için sistemi, yani sistemin yükünü hafifletmek için. Daha önce yatırdığımız hastaların büyük bir bölümünü aslında evlerine gönderiyoruz, buna rağmen açtığımız her servis anında doluyor. Bunlar çok ağır hastalar, bir kısım yoğun bakım gereksinimi gösterdiği halde yoğun bakıma yerleştirmede gecikiyoruz bu hastaları. Geceleri aciller, gündüzleri poliklinikler ağzına kadar dolu.”

‘SIRALAR 700’LERİ BULDU’

“Şehir hastanesinde gece acilde 700. sıralar veriliyor insanlara. Otoparklarda bekliyor insanlar. Hastaneler dolu ve bu sadece Gazi için değil her yer için böyle artık. Haziranın başından itibaren olup biten o sınavlar, turizmin açılması, seyahatin artması bütün bunlar etkili. Kurban Bayramı’nın ağır hasta ve ölüm anlamındaki etkisini önümüzdeki birkaç hafta içinde bunun üzerine ekleyeceğiz.”

‘KISITLAMA İÇİN GEÇ KALDIK’

“Bilimle yönetim bir türlü aynı masaya oturmuyor. Kısıtlama için çok geç kalındığını düşünüyorum. Hayatın anahtarı olmayan bütün alanlar, açılışlar, mitingler, toplu ibadetler hepsi iptal edilmeli. Nüfusun sosyal hareketliliği en çok neredeyse onu görüp, hangileri gereksiz onları yüzde 50 kısıtlamak lazım. ”