Ana sayfa Öne Çıkanlar Protestoculara saldırı emrini Erdoğan’ın verdiğini gören ABD gizli servisi, Erdoğan’ı korumayı bırakmış

Protestoculara saldırı emrini Erdoğan’ın verdiğini gören ABD gizli servisi, Erdoğan’ı korumayı bırakmış

PAYLAŞ

Washington’daki güvenilir kaynaklardan alınan bilgiler, 16 Mayıs günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korumalarının bir düzine Kürt, Ermeni ve Yezidi protestocuya saldırısının daha önce ortaya çıkmamış bazı ayrıntılarını ortaya koydu.

İlhan Tanır’ın Özgürüz’deki haberine göre ”Amerikalı güvenlik kuvvetleri, olayın ilk anında, saldırının talimatını bizzat Erdoğan’ın verdiğinin farkına vardı’. Ve bundan rahatsız olan ABD Gizli Servisi ekibi, Erdoğan’ı korumakla görevli güçlerini çekmeye karar verdi.

ABD Gizli Servisi’nin Erdoğan’ın konvoyundan korumalarını neden çekme kararı verdiği ile ilgili soruları, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ABD Gizli Servisi’ne havale etti. Gizli Servis’e gönderilen sorulara ise cevap gelmedi.

ABD Gizli Servisi, yabancı devlet başkanlarının ABD ziyareti esnasındaki korumadan birinci derecede sorumlu. Yabancı devlet başkanlarının kendi korumaları olsa da, ABD Gizli Servisi de konvoylarına güvenlik sağlıyor.

Resmi programa göre Erdoğan Rezidans’a girdikten sonra, birkaç saat orada kalıp havaalanına hareket edecek ve konvoy, ABD’li korumalar tarafından korunacaktı. Ancak ABD Gizli Servisi, saldırı emrinin Erdoğan tarafından verildiğini teşhis edince, Büyükelçilik görevlilerine, kendi koruma güçlerini çekecekleri bilgisini verdi.

Büyükelçilik ise “Eğer korumalarınızı çekerseniz bu gergin ortamda Washington’da Erdoğan’ı hedef haline getirmiş olursunuz” diyerek, ısrarlı taleplerle ABD Gizli Servisi’ni Erdoğan’ın yanında tutmayı başarabildi.

Saldırının ardından, ABD kurumları ve ileri gelen siyasetçileri ardı ardına Erdoğan’ın korumalarını kınamıştı. Geçtiğimiz Perşembe günü ise ABD Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesinde Türkiye’yi kınayan ve özür isteyen bir önerge kabul edilmişti. ABD Kongre Başkanı Paul Ryan da bu önergeyi desteklediğini ve Türkiye’nin ‘kesin bir özür dilemesi’ gerektiğini kaydetmişti. Kongre’nin Komitesindeki oturuma Rezidans önünde saldırıya uğramış bazı protestocular ‘şahit’ olarak katılarak, başlarına gelenleri anlatmıştı.

ABD’deki bir yetkili: 3 soruşturma sürüyor

Özgürüz‘e olaylar hakkındaki soruşturmaları özetleyen bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi şunları söyledi:

”Olaylar hakkındaki soruşturma Washington Metropolitan Emniyet Müdürlüğü (MPD), ABD Gizli Servisi ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Diplomatik Güvenlik Servisi tarafından sürdürülüyor. Bu üç kolluk kuvveti kurumları aktif bir şekilde soruşturma ile ilgili bilgileri birbiri ile paylaşıyorlar. Bununla birlikte şu an süren soruşturmalar hakkında spesifik bilgiler veremeyiz.”

Edelman: Erdoğan emretti

ABD’nin Türkiye eski büyükelçisi Edelman, Çarşamba günü Washington’daki düşünce kuruluşu CSIS’in toplantısında sorulan bir soru üzerine, kendisinin videoları birkaç defa izledikten sonra Rezidansdaki saldırı emrini bizzat Erdoğan’ın verdiğine kanaat getirdiğini söyledi. Edelman, Senatör McCain’in dediği gibi Türk Büyükelçisinin sınırdışı edilmesi gerektiğini, ancak bu şekilde Erdoğan’ın dikkatinin çekilebileceğine inandığını söyledi ve yapılanın asla tolere edilmemesi gerektiğini yineledi.

Erdoğan’a ‘kalabalık’ bulunamadı

Saldırı günüyle ilgili ortaya çıkan bir başka detay ise, Erdoğan’ı desteklemeye gelen kişilerle ilgili…

15 Mayıs günü de, 16 Mayıs günü gibi Erdoğan’ı karşılamak için Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği kalabalık toplamaya çalışmış, ama ancak bir avuç insan Erdoğan’ı karşılamaya gelmişti. Washington’daki Diyanet Merkezi’nin email ile gönderdiği davetlerde Erdoğan ile buluşma sözü verilmesine rağmen toplanan 100 civarındaki insanın ciddi kısmı, Büyükelçilik’ten, AA ve AKP yakını kurumlarındaki medya çalışanları ve diğer başka gazeteciler, Beyaz Saray’a yakın olan Bahçeşehir Üniversitesi kampüsü yöneticileri ve bazı öğrencileri idi. Diğerleri ise Maryland’daki cami etrafından otobüsle Erdoğan ile ‘buluşmaya’ getirilmişti.

Washington’daki Büyükelçilikte görevli eğitim müşaviri ise text mesajı ile burslu öğrencilere ulaşmış, onlardan gelmelerini istemişti.

Saldırganları büyükelçilik tuttu

16 Mayıs tarihindeki Esdoğan’ı karşılama hazırlığını yakından bilen kaynaklar, Büyükelçiliğin o gün de sabahtan itibaren Rezidans önünde kalabalık toplama çabasına girdiğini bildirdiler. Büyükelçilik adeta ikinci ve gayri resmi bir ‘koruma’ grubu olarak daha önceki Erdoğan ziyaretlerinde olduğu gibi bu kez de, masrafları ödenerek bir düzine veya fazla sayıdaki insanı Washington’a getirdi. Bütün çabalara rağmen Erdoğan’ı karşılamak ve sevgi gösterilerinden bulunmak için gönüllü pek kimse bulunamadı.

16 Mayıs akşamüstü Erdoğan’ın korumaları ile birlikte protestocuların üstüne saldıran birçok ‘sivilin’ bizzat Büyükelçilik tarafından, masrafları karşılanarak ‘tutulan’ bir kalabalık olduğu, bu gruptaki bazılarına ‘Ahıskalılar’ grubu dendiği öğrenildi.