Ana sayfa Dünya Psikiyatristlere göre Trump akıl hastası

Psikiyatristlere göre Trump akıl hastası

PAYLAŞ

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden psikoterapist Dr. John Gartner, Perşembe günü yaptığı konuşmada “Donald Trump’ın tehlikeli akıl hastalığı konusunda kamuoyunu uyarmak gibi etik bir sorumluluğumuz var” dedi.

Trump’ın mental olarak başkanlığa uygun olmadığını düşünen psikiyatri uzmanlarının örgütü olan Duty to Warn’ın kurucu üyelerinden Dr. Gartner, “Başkan’ın görevi devralma törenine ilişkin en büyük kalabalığa sahip olma konusundaki açıklaması, daha büyük bir sorunun işaretleri olan şeylerden birisidir” dedi ve “yalnızca bir yalancı veya narsisist olmaktan daha kötüsü, ayrıca paranoyak, sanrılı ve büyüklenmeci düşünmeye sahip ve bunu başkanlığın ilk günü ülkeye kanıtladı. Donald Trump, tarihin en büyük kalabalığına sahip olduğuna gerçekten inanıyor ise, bu sanrılıdır” dedi.

Yale Psikiyatri bölümünden Dr. Bandy Lee “Önemli psikiyatristlerin belirttiği gibi, (Trump’ın akıl hastalığı) kimsenin hakkında konuşmak istemediği açık bir sorun. Kamuoyunun bunun farkına vardığını ve hakkında geniş bir şekilde konuşmaya başladığına inanıyorum” diyerek tartışmaya katıldı.

New York Üniversitesi’nden Prof. James Gilligan ise konferansa katil ve tecavüzcülerde dahil olmak üzere toplumdaki en tehlikeli insanlardan bazıları ile çalıştığını ve Trump’ın tehlikeli olduğuna ikna olduğunu söyledi. Gilligan “hapishanelerdeki akıl sağlığı programlarını yönetirken, toplumumuzun ürettiği en tehlikeli insanların bazılarıyla birlikte çalıştım. Katiller ve tecavüzcülerle çalıştım. Bir kilometre uzaklıktan tehlikeyi tanıyabilirim. Bu adamın (Trump’ın) ne kadar tehlikeli olduğunu anlamak için tehlike konusunda uzman olmamıza veya benim gibi bu konu üzerinde 50 yıl çalışmanıza gerek yok” dedi.

Dr.Gartner, bu yılın başlarında “psikolojik olarak Başkanlık görevlerine yapma yeteneğine uygun olmadığı” gerekçesiyle görevinden alınması için online bir dilekçe başlattı. Dilekçe şu ana kadar 50.000’e yakın imzaya ulaştı. (Washington Hattı-Alim Kahraman)