Putin: Eğer Gülen, gerçekten darbe girişiminde yer aldıysa ABD istihbaratı haberdardır

Haziran 17, 2017, 10:57 am
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gülen hareketi lideri Fetullah Gülen'in darbe girişiminde yer alıp almadığına ilişkin bir fikrinin olmadığını söyleyerek, "Eğer Gülen, gerçekten de darbe girişiminde yer aldıysa o zaman ABD istihbarat güçlerinin olup bitenlerden haberdar olmamasını tasavvur etmek çok zor" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili, “Fethullah Gülen bu darbe girişiminde gerçekten yer aldıysa ABD istihbarat güçlerinin bundan habersiz olması imkansız” değerlendirmesini yaptı.

‘The Putin Interviews’ (Putin Röportajları) belgesel filmi için ABD’li ünlü yönetmen Oliver Stone’a demeç veren Putin, 15 Temmuz’a ilişkin çarpıcı ifadeler kullandı.

Putin, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin darbe girişiminde yer aldığını hiçbir zaman bana söylemedi. Ama ben şu mantıktan yola çıkabilirim: Eğer Gülen, gerçekten de darbe girişiminde yer aldıysa ki bu konuda bir fikrim yok-, o zaman ABD istihbarat güçlerinin olup bitenlerden haberdar olmamasını tasavvur etmek çok zor” sözlerini sarf etti.