Ana sayfa Dünya Putin ile Trump cuma günü ilk kez yüz yüze görüşecek

Putin ile Trump cuma günü ilk kez yüz yüze görüşecek

PAYLAŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump ilk yüz yüze görüşmelerini 7 Temmuz’da yapacak. Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, gazetecilerin, Putin ve Trump’ın ilk yüz yüze görüşmesinin tarihinin kesinleşip kesinleşmediği yönündeki sorusu karşısında, “Ayın 7’si üzerinde anlaşıldı” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre, Uşakov daha önce Putin ve Trump’ın ilk yüz yüze görüşmesinin her iki liderin de G20 zirvesi için gideceği Almanya’nın Hamburg kentinde gerçekleşeceğini açıklamıştı. Fakat görüşmenin net tarihi belirtilmemişti.

Kremlin: Ayaküstü bir görüşme olmayacak

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ve Trump’ın Hamburg’daki ilk yüz yüze temasının ayaküstü bir görüşme değil, “oturarak yapılacak tam teşekküllü bir görüşme” olacağını söyledi.

AP haber ajansı daha önce Putin’le yapılacak ilk görüşmenin Trump yönetiminde fikir ayrılıklarına sebep olduğunu yazmıştı.

AP’ye göre, Trump ve yönetimindeki bazı yetkililer, Putin’le tüm protokol kurallarının yerine getirileceği bir ilk görüşme yapılması konusunda baskı yaparken, kimi danışmanlar Trump’a, bunun yerine Putin ile 0kısa ve ayaküstü bir görüşme yapmasını tavsiye ediyordu.