Ana sayfa Öne Çıkanlar Putin: Suriye iç savaşının sona ermesi için fiili koşullar oluştu

Putin: Suriye iç savaşının sona ermesi için fiili koşullar oluştu

PAYLAŞ

Bu, iki liderin son bir yıl içerisinde yaptığı yedinci görüşme oldu. Liderler, ikili görüşmenin ardından kısa bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamanın ardından soru alınmadı.

Basın toplantısında Erdoğan, “Hem Irak hem de Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz. Bölgemiz çok daha kırılgan hale geliyor. (Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık) Referandumun hiçbir meşruiyeti yoktu. Maalesef Bölgesel Yönetim tüm dostça ikazlara rağmen referandumu düzenlemekle çok büyük bir yanlış yapmıştır” dedi.

BBC’nin haberine göre, Cumhurbaşkanı, IKBY’nin daha vahim hatalar yapmasının engellenmesi gerektiğini de ifade etti.

Erdoğan ayrıca Putin ile görüşmesinde, Suriye sorununun siyasi yoldan çözüme kavuşturulması konusunda kararlılıklarını bir kez daha teyit ettiklerini vurguladı. Erdoğan’dan sonra söz alan Putin de görüşmeyi, “çok verimli ve samimi” olarak nitelendirdi.


Putin: Gerekli koşullar oluşuyor

Rus lider, “Aslında, Suriye’deki bu kardeşin kardeşi öldürdüğü savaşı sona erdirmek, nihayetinde teröristleri yok etmek ve Suriyelilerin de kendi evlerinde barış içindeki yaşamlarına geri dönmelerini sağlamak için gerekli koşullar fiilen oluşturuldu. Sadece Suriye ve bölge halkı için değil, tüm dünya için bunların hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor. Mültecilerin evlerine dönmeleri için de koşulları oluşturuyoruz” dedi.

Putin, Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri fikrinin Erdoğan ile Mayıs ayında Soçi’de yaptıkları görüşmede ortaya çıktığını anımsatarak, bu sürecin üç garantör ülke olan Rusya, Türkiye ve İran için oldukça zorlu geçtiğini belirtti.

Putin, “Ancak tüm bu zorluklara rağmen, olumlu bir sonuç elde etmeyi başardık. Ortak bir anlaşmaya imza atarak çok önemli bir başarı elde ettik. Bu, aynı zamanda süreci başlatan kişilerden biri olan dostum Sayın Erdoğan’a da ait bir başarı” diye konuştu.

Putin, “Bu çatışmasızlık bölgesinin inisiyatifi mayıs ayında Sayın Erdoğan ile Soçi’de yaptığımız görüşmede ortaya çıkmıştır. Bu çatışmasızlık bölgelerinin yerine getirilmesi çalışmaları gerçekten zor oldu. Gerek Suriye ihtilafının tarafları için gerekse Astana sürecinin garantör ülkeleri Rusya, Türkiye ve İran bakımından zor oldu. Ancak bütün zorluklara rağmen önemli bir başarıya imza attık. Bu başarı özellikle dostum Sayın Erdoğan’ın girişimleri ve iradesi sayesinde mümkün oldu” dedi.
Erdoğan ile görüşmelerinde İdlib’teki çatışmasızlık bölgesini de ele aldıklarını aktaran Putin, Astana’da yürütülen görüşmelerin Birleşmiş Milletler nezdindeki çözüm arama sürecine önemli bir ivme kazandırdığını da sözlerine ekledi.

Erdoğan da İdlib’teki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili çalışmaların bundan sonra çok daha yoğun bir şekilde sürdürüleceğini vurguladı.

Domates yasağı kalkıyor
Putin ve Erdoğan’ın basın açıklamasından kısa bir süre sonra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Rusya’nın Türkiye’den domates ithali üzerindeki yasağı birkaç gün içinde kaldırmasının beklendiğini söyledi.
Heyetler arası görüşmelerin ardından gazetecilere bir açıklama yapan Zeybekci, “Domates ithali üzerindeki sınırlamalar kaldırılıyor. Bununla ilgili Rusya liderinden teyit aldık. Ancak emin olmak için ilk sevkıyatın yapılmasını bekleyeceğiz” dedi.

Zeybekci, yasağın birkaç gün içinde kalkabileceğini vurguladı.
Türkiye’nin 2015 yılında Rusya’ya ait bir savaş uçağını düşürmesinin ardından Moskova yönetimi bir dizi yaptırım uygulamaya sokmuştu ve bunlar arasında domates ithalatının yasaklanması da yer alıyordu.
Rusya, o dönemde kendi üreticisine domates üretmesi için ciddi miktarlarda teşvikler vermişti. Bu nedenden dolayı da diğer yaptırımların kaldırılmış olmasına karşın Rus hükümeti domates ithalatına konulan yasağı iptal etmeye sıcak bakmıyordu.