Ana sayfa Magazin Rafet El Roman: Ülkemizin geleceği için başkanlık sistemi şarttı!

Rafet El Roman: Ülkemizin geleceği için başkanlık sistemi şarttı!

PAYLAŞ

Akşam gazetesinden Tuğba Kalçık’a konuşan Rafet El Roman, Türkiye’nin hâlâ lokomatif ülke konumunda olduğunu ve Batı’nın Türkiye’nin büyümesine engel olamadığını söyledi. Rafet El Roman, “Güçlü bir ülke olmak için başkanlık sistemine geçmek gerekiyordu zaten” dedi.

Rafet El Roman röportajının bazı bölümleri şöyle:

“Avrupa’da İslam’a yönelik ne yazık ki olumsuz olaylar yaşanıyor. Avrupa basını özellikle son yıllarda Türkiye’ye yönelik çok çirkin propaganda yapıyor. Türkiye’nin diktatörlükle, baskıcı bir rejimle yönetildiğine dair haberler çıkıyor. Bunlar tamamen Türkiye’yi hedef alan haberler. Halbuki gerçek hiç böyle değil. Türkiye’nin iyi, güçlü ekonomiye sahip bir ülke olması onların işine gelmiyor. Avrupa’da ekonomi dalgalı bir süreç izlerken, Türk ekonomisi güçleniyor ve büyüyor. Bu durum da onların işine gelmiyor. Baktılar ki ülkemizin bütünlüğünü bozamıyorlar, şimdi de medyalarında Türkiye’yi karalamaya çalışıyor.

Türkiye hâlâ lokomatif ülke konumunda, büyümemize engel olamadılar. Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesi de ülkemizin geleceği açısından çok doğru bir karar. Güçlü bir ülke olmak için başkanlık sistemine geçmek gerekiyordu zaten. Önümüzdeki yıllarda Türkiye başkanlık sistemiyle istikrarlı biçimde yönetilirsek dünyanın en iyi 10 ekonomisi içinde yer alacağımızı düşünüyorum.

Suriye Avrupa politikasının kurbanı oldu. Aynı şeyi bize de uygulamaya çalıştılar. Batı Türkiye’yi Suriyeleştirmek istedi ama başaramadı. Avrupa için Türkiye çok önemli bir coğrafya. Yıllardır Türkiye Batı’nın Doğu’ya olan köprüsüydü. ‘Türkiye, tampon ülke kalsın, bizim duvarımız olsun’ diye düşündüler. Yıllardır bu yüzden bizi AB’ye almadılar. Avrupa mültecilere yönelik de doğru bir politika izlemedi. Mültecilere en çok Türkiye sahip çıkıyor. Türkiye’yi burada herkesin takdir etmesi gerekiyor. AB, mülteciler için Türkiye’ye çok komik rakamlar önerdi. Ben Suriye’deki savaşın bittikten ve Suriye normale döndüğünde Türk ekonomisine de çok yararlı bir ortam çıkacak diye düşünüyorum.