Ana sayfa Gündem Rakamlar yine Süleyman Soylu’yu yalanlıyor

Rakamlar yine Süleyman Soylu’yu yalanlıyor

Dağlarda toplam 700 terörist kaldı diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu hem Emniyet hem de örgüt verileri yalanlıyor.

PAYLAŞ

Ali Ata-GriHat

Son dönemde devlet, terör olarak gördüğü her gücü yok ettiğini ve bir daha canlanmasına da izin vermeyeceğini ilan ediyor. Peki yıllardır PKK ile savaşan Türkiye, iddia edildiği gibi bu örgüt mensuplarını Türkiye sınırları içinde bitirdi mi? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘ya göre devam eden operasyonlarla neredeyse bitme noktasına gelinmiş. Soylu, yaptığı açıklamada sayı verip kesin konuşuyor; “Dağlarda toplam 700 terörist kaldı. 5 metre kar olsa da canlarını almazsak bu millet bize hakkını helal etmez.”

Emniyet ve örgüt verileri yalanlıyor

Ancak durum hiç de Soylu’nun dediği gibi görünmüyor. Bakanı hem Emniyet hem de örgüt verileri yalanlıyor. Zira Emniyet Genel Müdürlüğü 1.5 ay önce ilgili valiliklere gönderdiği yazıda bölge bölge PKK’lı sayısını vererek bu rakamın 2 bin ila 2 bin 500 arasında olduğunu açıklıyor. ayrıca emniyetin bilgi notunda PKK’lıların kış nedeniyle kış üstlerine ve daha çok Kandil’deki kamplara çekilse bile Türkiye içinde kalan sayının tehlike oluşturabileceğinin altı çiziyor.

Emniyetin verilerine benzer bir bilgiyi de örgüt kaynakları veriyor. PKK militan sayısının 3 bin kadar olduğunu açıklıyor. Kandil, Türkiye içinde kalan militanlarının artık 7’şer timler halinde üs ve kamplarda kalma talimatı veriyor. Kandil merkez dışında eylem yapmama kararı aldıklarını da hatırlatıyor.

Mart ayına kadar eylem yapmama kararı

PKK Mart ayına kadar mümkün olmadığı sürece eylem yapmamayı da salık verirken timlerin koordineli çalışması ve birlikte hareket etmesini de istiyor.

Şırnak ve Hakkari bölgesinde 1800 PKK’lı bulunuyor

Hem Emniyet hem de PKK’nın açık kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre örgüt Türkiye içinde önem verdiği Şenyayla Bölgesinden vazgeçmiyor ve buraya önem veriyor. Bingöl, Muş ve Diyarbakır üçgenini kapsayan bu bölgede son verilere göre ortalama 950 militan bulunuyor. Dersim alanını da kontrolden çıkarmayan PKK burada ise ortalama 300 örgüt mensubunu yerleştirmiş. Şırnak ve Hakkari alanında ise ortalama 1800 PKK’lı bulunuyor. Kış pozisyonuna geçen PKK’lılar sürekli köy şehir hattıyla da irtibatlı.

Ali Ata-GriHat