Ana sayfa Editörden Referandum gecesi AKP’de toplantı: Ötekileştirici bir dil yerine kucaklayıcı ve kapsayıcı bir...

Referandum gecesi AKP’de toplantı: Ötekileştirici bir dil yerine kucaklayıcı ve kapsayıcı bir dil kullanmalıyız

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, referandum gecesi AKP Genel Merkezi’nde yapılan genişletilmiş Merkez Yürütme Kurulu Toplansı’na (MYK) ilişkin bazı bilgiler aktardı. Buna göre; Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlık ettiği MYK’da “Ötekileştirici ve ayrıştırıcı bir dil yerine kucaklayıcı ve kapsayıcı bir dil kullanmalıyız.” kararı alındı.

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

MYK’da parmak basılan noktaları aktarmak istiyorum.

Bu sonuçlardan bir ders çıkaralım. Millet sandıkta önemli mesajlar verdi. Bu sonuçlar ışığında siyaset dilinde bir değişikliğe gidebiliriz. Ötekileştirici ve ayrıştırıcı bir dil yerine kucaklayıcı ve kapsayıcı bir dil kullanmalıyız.
– Kürt seçmenin desteğini iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Kürt oylarında 10 puanlık bir artış var. Bunu dikkate almak durumundayız.
– İl başkanları ve belediye başkanları ile bir toplantı yapalım. Değerlendirmelerini alalım, onlara moral ve motivasyon sağlayalım.
– Büyük şehirlerdeki kaybımızı iyi değerlendirmemiz lazım. Büyük şehirlerdeki kaybımızı tespit etmek için ayrı bir çalışma yaptırmalıyız. Refah Partisi’nin iktidara yürüyüşü İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıklarını kazanması ile başlamıştı. Erdoğan’ı Türk siyasetine kazandıran yine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı oldu. O nedenle AK Parti açısından İstanbul, Ankara ve Antalya’da çıkan sonuçlar önemli anlamlar taşıyor. İzmir’in duruşu belli olduğu için çıkan sonuç bir sürpriz olarak görülmüyor ama diğerleri için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Yazının tamamı için…