Ana sayfa Genel Referandum sonrası Azerbaycan, Pakistan, Hamas, İhvan, Cibuti’den Erdoğan’a tebrik

Referandum sonrası Azerbaycan, Pakistan, Hamas, İhvan, Cibuti’den Erdoğan’a tebrik

PAYLAŞ

Anayasa referandumunun resmi olmayan sonuçlarına göre yüzde 51,18 oranla [saat 12.00 itibariyle] “evet” sonucunun çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çeşitli ülkelerden tebrik mesajları geldi.

Anadolu Ajansı’na göre, ilk mesaj Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi. Aliyev, halk oylamasının “Evet” zaferiyle sonuçlanmasından dolayı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti.

Erdoğan’ı kutlayanlar şöyle:

Katar Emiri Hamad bin Khalifa Al Thani, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Bahreyn Kralı Hamad bin Isa Al Khalifa ve Gine Devlet Başkanı Alpha Condé, Tunus’taki İslamcı Nahda Hareketi (Yeniden Doğuş) lideri Raşid Gannuşi, Hamas Siyasi Büro Başkanı Halit Meşal, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame en-Nuceyfi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması sonucundan dolayı tebrik etti.

Nuceyfi’nin ofisinden yapılan açıklamada “Türkiye halkının bu sonuçta gösterdiği güven ve irade, yeni ulusal vizyonla ulusal, bölgesel ve uluslararası alanda büyük role sahip yeni Türkiye’yi inşa etmede sahip olduğunuz güçlü yönetim yeteneğine sadakatini ifade ediyor” dendi.

Cibuti’den tebrik telgrafı

AA’daki habere göre Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh, Erdoğan’ı telgraf yoluyla tebrik etti.

Eski Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif Merzuki, Türkiye’deki anayasa değişikliğinin, halk oylaması ile kabul edilmesinin, “halkın 15 Temmuz’a cevabı” olduğunu belirtti.

“Hangi sistem Türkler için daha iyidir? Parlementer mi başkanlık mı? Buna Türklerin kendisinden başka karar verebilecek yok.

“Bir demokrat olarak beni ilgilendiren, 60 milyondan fazla Türk sandık merkezlerine gitti. Sonuçlar da Arap Baharı öncesindeki ülkelerde bilindiği gibi, yüzde 90’larda da çıkmadı. Bugün, bazılarının iradelerini tanklarla dayatmaya çalıştığı 15 Temmuz gününü, halkın, seçim sandıklarıyla yıktığı bir cevap niteliğindedir. Halk onları sandıkta bir kez daha hezimete uğratmıştır. Türk halkını canlı ve serpilen demokrasisinden dolayı tebrik ediyorum. Referandumda başarılı olan partileri tebrik ediyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu yeni başarısından dolayı tebrik ediyorum.”

Müslüman Kardeşler ve Pakistan’dan tebrik

Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) sözcüsü Talat Fehmi, “Türk halkını referandum sonuçlarından dolayı tebrik ediyoruz. Türk halkı dünyaya yeni bir demokrasi dersi vermiştir. O da halkın desteğini arkasına alan liderin bütün güçlükleri aşacağı gerçeğidir” ifadelerini kullandı.

Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ve Başbakan Navaz Şerif, Türk mevkidaşlarına gönderdikleri tebrik mesajlarda, iki ülke arasındaki tarihi kardeşlik bağının gelecekte de güçlenerek devam etmesinin ümit edildiğini kaydetti.(bianet)