Ana sayfa Öne Çıkanlar Referandum sonrası MİT Erdoğan’a bağlanacak

Referandum sonrası MİT Erdoğan’a bağlanacak

PAYLAŞ

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemelerde sona gelindiği belirtildi. Buna göre, referandumdan sonra istihbaratın ‘İç ve dış’ olmak üzere ikiye ayrılması, MİT’in tüm iç istihbarat yetkilerinin İçişleri Bakanlığına devredilmesi öngörülüyor.

Hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, istihbaratın yeniden yapılandırılmasına ilişkin herhangi KHK veya yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunmuyor. AKP’nin alacağı idari bir kararla istihbarat birimlerinin yapısı yeniden düzenlenecek.

AKP’nin tasarısına göre MİT, istihbaratın yeniden yapılandırılması kapsamında dış istihbarat kapasitesi ve gücünü artıracak. Vatan’ın haberine göre Başkanlık sistemi devreye girdiğinde de yeni istihbarat yapısına yönelik çalışma tamamlanacak ve MİT Erdoğan’a bağlanmış olacak.

MİT’in iç istihbaratla ilgili yetkilerini devretmesi ile birlikte ise İçişleri Bakanlığı bünyesindeki jandarma ve emniyet istihbaratın yapılandırılmasına ilişkin iki seçenek üzerinde çalışılıyor. İlk öneriye göre, İçişleri Bakanlığının bu ikili yapıyı tek çatı altında toplayarak bir yeni birim oluşturulması öngörülüyor. İkinci öneriye göre ise hem emniyet hem de jandarma istihbarata talimat veren ve bu iki yapıyı koordine eden bir üst yapı oluşturulması gündemde.