Ana sayfa Logo Altı “Referanduma OHAL ile gidilmesi noktasında sorun yok”

“Referanduma OHAL ile gidilmesi noktasında sorun yok”

PAYLAŞ

Erdoğan referanduma OHAL şartları altında gidileceği konusundaki sorular üzerine, “OHAL ile gidilmesi noktasında sorun yok. OHAL ile gidilmesi çok daha rahat bir zemin de hazırlayabilir” açıklamasını yaptı.

Habertürk’ten Selçuk Tepeli’nin aktardığı haberde Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

Referandumdan “Evet” çıkarsa, 2019’u beklemeden genel başkanlığa dönecek misiniz?

Öncelikle onu bağlayıcı bir şey yok aslında. Seçim noktasına gelince; 2019. Hükümette ya da parlamentoda seçimi erkene almak söz konusu mu? Şu anda öyle bir şey söz konusu değil. Asıl olan şey, milletimizin buradaki kararlılığı. Bence milletimizin kararını görmemizde çok büyük fayda var. Bunu gördükten sonra, bunların değerlendirmesi de yapılabilir. Şu anda görünen o ki millet kararlı. 7 Şubat itibarıyla herhalde kampanyalar başlayacak, meydanlar hareketlenecek diye düşünüyorum. Meydanların dili her zaman farklı olmuştur. Burada da yine meydanlara saygı duymak, meydanların dilini hep birlikte takip etmekte fayda var.

OHAL 3’üncü kez uzatıldı. Nisanda referanduma OHAL ile mi gidilecek?

OHAL ile gidilmesi noktasında sorun yok. OHAL ile gidilmesi çok daha rahat bir zemin de hazırlayabilir. Hükümetin de bu inançta olduğu kanaatindeyim. Çünkü “OHAL ile seçim olmaz” diye bir şey yok. Hatırlayın, biz iktidara gelmeden önce de Türkiye’de OHAL vardı; seçim de OHAL ortamında yapılmıştı. OHAL’i biz iktidara geldikten sonra kaldırdık. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde OHAL’in kaldırılmasını istiyorlardı; biz de Sayın Gül’ün Başbakanlığı döneminde birinci ayda hemen OHAL’i kaldırdık. Ben henüz genel başkandım. Bunlar yakın siyasi tarihimizi bilmiyorlar, dünyada ne oluyor ondan da haberi yok. Böyle bir durumla karşı karşıyayız.