Ana sayfa Gündem Reina saldırısını övenler hakkında TBB’den suç duyurusu: Yetkililer sorumlu davranmalı

Reina saldırısını övenler hakkında TBB’den suç duyurusu: Yetkililer sorumlu davranmalı

PAYLAŞ

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Reina’ya saldırıyı sosyal medyada öven mesajlar için suç duyurusunda bulundu.

Ankara başsavcılığına sunulan dilekçede, söz konusu paylaşımların, ‘suçu ve suçluyu övme ve kişinin hatırasına hakaret suçu’ kapsamında soruşturulması ve kamu davası açılması talep edildi.

Suç duyurusunda ayrıca yılbaşı kutlamalarını yasaklayan Şişli milli eğitim müdürünün de ‘görevini kötüye kullanma’ suçundan, Aydın’ın Nazilli ilçesinde Noel Baba kostümlü bir kişinin başına silah dayayarak protesto edenler, İstanbul’un İkitelli semtinde Noel Baba’yı darp edilirken gösteren afişi asanlar ve ‘KutlaMA’ diye manşet atan Milli Gazete yöneticilerinin de ‘halkta korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit’ suçundan yargılanması istendi.

Dilekçede, söz konusu fiillerin, toplumda nefretin yayılmasına zemin hazırladığına dikkat çekilerek, “Söz konusu fiiller, birlik ve beraberliğimize kastetmektedir. Bir arada yaşamanın gerektirdiği asgari hoşgörü şartını hedef almaktadır” dendi.

Feyzioğlu: Özellikle kamu görevlileri daha sorumlu davranmalı

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, toplumu ayrıştırıcı eylem ve söylemler konusunda özellikle kamu görevlilerinin daha sorumlu davranması gerektiğini belirtti.

Feyzioğlu şunları söyledi: “Katliamdan önce veya sonra yapılan ve yılbaşı kutlamalarını ‘kafir işi’ olarak ilan eden, yılbaşı kutlayanları günahkar olarak gösteren açıklamalar, dünyanın en azılı terör örgütlerinin saldırıları altında bulunan toplumumuzu ayrıştırmaya yöneliktir. Yetkili makamların diğer terör eylemlerinde gösterdikleri hassasiyeti burada da göstermelerini bekliyoruz, talep ediyoruz. Keşke yılbaşından bir gün önce okutulan cuma hutbelerinde toplumun hassasiyeti ve kırılganlığına dikkat edilmiş olsaydı. Dileriz başta yetkili makamlar olmak üzere herkes, toplumu ayrıştırmak yerine kucaklaştırmak adına üzerine düşeni eksiksiz yapar.”

Daha önce de yılbaşından bir gün önce camilerde okuttuğu hutbede ‘yılbaşı kutlamalarına karşı uyarı’ yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmuştu. Duyuruyu sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturduğu ‘Laikliğe Çağrı Birlikteliği’ isimli grup yapmıştı.