Ana sayfa Editörden “Reis ve hükumeti yarattıkları siyasi krizle ekonomiyi dibe doğru itiyorlar”

“Reis ve hükumeti yarattıkları siyasi krizle ekonomiyi dibe doğru itiyorlar”

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Orhan Bursalı, Türkiye’nin yıllardır dış kaynaklı parayla yönetildiğini söyledi. Şu ana kadar 530 milyar dolar dış kaynağın kullanıldığını söyleyen Bursalı yazısında, “Para girerken hiç de dolar teröristliği söz konusu değildi, para damlamaya geri çekilmeye başlayınca, bu kez dolar teröristliği gündeme geldi!” ifadelerini kullandı. Bursalı ayrıca ekonomik kriz iyice büyümeden alelacele başkanlık sisteminin dayatıldığını savundu.

Bursalı’nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bugün tepetaklak giden bir ekonomi var: Dolar 3.90 TL: Nerede görülmüş? Büyük bir yoksulluk.
Reel sektörün döviz açığı 215 milyar dolar (2009’da 67). Toplumun tüketici kredi banka borcu: 250 milyar TL. Devlet + özel sektör dış borç toplamı:
416.7 milyar dolar.

Reis ve hükümeti, baş aşağı yönelen ekonomiyi, yarattıkları siyasi krizlerle de dibe doğru itiyorlar. Kriz göstergelerimizde dünyada da ya başta ya ilk üç içindeyiz.
İki ay sonra referandumu hızla millete dayatarak, ülke tarihinin en önemli anayasal rejim değişikliğini ekonominin çöküşünden kaçırma telaşındalar.
Ne kadar çabuk o kadar iyi kendileri için. Düşünüyorlar ki, “şimdi alıp kaçtık. 6, 9 veya 12 ay sonra iyice batmış bir ekonomi tablosuyla karşı karşıyayız, hepten imkânsızlaşır…”
Doğru düşünceye ne denir?

Yazının tamamı için…