Ana sayfa Öne Çıkanlar Reyhanlı’da gözaltına alınan İtalyan gazeteci sınır dışı edilecek

Reyhanlı’da gözaltına alınan İtalyan gazeteci sınır dışı edilecek

PAYLAŞ

Suriye iç savaşı ve IŞİD üzerine hazırladığı kitabı için İtalya’dan Reyhanlı’ya gelen ve dün ilçe girişinde yapılan güvenlik kontrolleri sırasında gözaltına alınan ANSA haber ajansı ile La Repubblica gazetesinin muhabirlerinden Gabriele Del Grande, 48 saat içinde sınır dışı edilecek. İtalyan ANSA haber ajansının aktardığına göre 35 yaşındaki Gabriele del Grande, geldiği Reyhanlı’da yapılan güvenlik kontrolleri sırasında dün gözaltına alınmıştı. Türkiye’deki İtalyan diplomatik kaynaklar ise, gözaltı gerekçesinin henüz bilinmediği Del Grande’nin sınır dışı edileceğini bildirdi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı kaynakları da ANSA’ya yaptığı açıklamada, “İzmir’deki İtalya Konsolosluğu ve Ankara’daki Büyükelçilik yetkililerimiz, Suriye sınırına yakın bir bölgede gözaltına alınan İtalyan gazetecinin durumunu büyük dikkatle takip etmektedir” dedi.

Del Grande’nin, Suriye’deki iç savaş ve DAİŞ’in doğuşunu anlattığı yeni kitabı için bazı röportajlar yapmak üzere birkaç gün önce Türkiye’ye geldiği bildirildi.

La Presse haber ajansı, bir dönem Türkiye’de geçici görevde bulunmak için yabancı gazetecilerin basın kartının yeterli olduğunu, ancak şimdi ek izinler almak gerektiğini bildirdi. Aynı ajans, İtalyan yetkililerin, Del Grande’nin gözaltına alınma gerekçesinin buna bağlı olup olmadığını konfirme edemediklerini aktardı.