Ana sayfa Gündem Rize’de kadınlar topladıkları çayı dereye döktü

Rize’de kadınlar topladıkları çayı dereye döktü

Açıklanan 2.32 lira taban fiyatının altında yaş çay satın alan özel sektör kuruluşlarına tepkiler sürüyor. Rize'de bir grup çay üreticisi kadın, topladıkları çayı Fırtına Köprüsü'nden aşağı döktü.

PAYLAŞ

Rize’de, bazı özel sektör kuruluşlarının, taban fiyatının altında yaş çay satın alması, üreticilerin tepkisine neden oldu. Fırtına Köprüsü üzerinde toplanan çay üreticisi bir grup kadın,  tarlalarından topladıkları yaş çayı, bulundukları köprüden dökerek tepkililerini dile getirdi. Rize’de konuşan Çay Üreticileri Derneği Başkanı Mustafa Mavi, “Özel sektör vatandaşın üzerine gelmeye devam ediyor, bununla kalmayıp kapkaç yöntemini kullanıp verilen taban fiyatın altında çay almaya devam ediyorlar” dedi.

Üretici kadın grubu adına konuşan Naciye Terzibaş, protestolarındaki amacın özel sektörün uygulamaya soktuğunu öne sürdüğü sömürü düzenine karşı kendi haklarını savunmak olduğunu söyledi. Yaş çay üzerinde oyun oynandığına dikkat çeken Terzibaş, “Bölgemizin tek geçim kaynağı olan yaş çay üzerinde oynanan bu oyunlara bir dur deme zamanı gelmiş ve geçmiştir. Sadece kendi şirketlerinin menfaati üzerine kurulu politikaları acımasızca uygulamaya sokan özellikle özel çay fabrikaları vatandaşın aklı ile adeta dalga geçmektedir. Evet, belki bizlerin birçoğu ilkokul mezunu evet belki bizlerin birçoğu eli nasırlı ama unuttukları bir şey var. Bizlerin bir ailesi var, okula giderken bizden para isteyen bir çocukları var hepsinden önemlisi bizlerin de oynanan oyunları görüp analiz etme yeteneği var” dedi.

‘DEVASA HOLDİNGLERDE OTURUP BİZLERE ZAVALLI GÖZÜ İLE BAKIYORLAR’

Çay müstahsilinin son dönemde yalnız bırakıldığını belirten Terzibaş, “Bizler sadece alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bizler evlerimize götürecek ekmek paramızın gasp edilmesine karşı çıkıyoruz. Bizler, devasa binalarda holdinglerde oturup bizlere zavallı gözü ile bakıp, yarım saat içinde 3 farklı fiyatla karşı karşıya kalmamıza karşı çıkıyoruz. Bu tavrımızın hiçbir siyasi temeli yoktur. Bu tavır sadece ve sadece mübarek ramazan ayı öncesi haklı mücadelemizin bir yansımasıdır. Müstahsillerimize de seslenmek istiyoruz: Özel sektöre çanak tutmayalım, daha yavaş hareket edelim” diyerek sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi.