Ana sayfa Teknoloji Robotlara ‘elektronik insan kimliği

Robotlara ‘elektronik insan kimliği

PAYLAŞ

Tasarıda, dünyanın, merkezinde robotların olduğu yeni bir endüstri devriminin eşiğinde olduğu vurgulanıyor. Robotlara “elektronik insan” kimliğiyle yasal statü verilmesi tartışmaya açılıyor. Robot tasarımcılarına, robotlara, gerekli hallerde kullanılmak üzere “kendini imha tuşu” eklenmesi önerisinde bulunuluyor.

İnsan-robot ilişkilerinin bazı konularda halen soru işaretlerine neden olduğu belirtilerek, özellikle olası sistem hatalarında ya da hack’lenme durumlarında “insan güvenliği” konusunun nasıl çözüleceğinin bilinmediği kaydediliyor.

‘YA ROBOTLAR BİLİNÇ KAZANIRSA’

BBC Türkçe’nin haberine göre, Avrupa Birliği’nin yasama organı olan Avrupa Parlamentosu (AP) önümüzdeki yıllarda, yapay zekanın insan zekasını geçebileceği öngörüsünde de bulunuyor. Eğer iyi hazırlanılmaz ise bu durumun, “insanın bir tür olarak dünya üzerindeki geleceğini dahi tehlikeye atabileceği” yorumu yapılıyor.

Tasarı, “ya robotlar bilinç kazanırsa” sorusu üzerinden ise ünlü bilim kurgu romanları yazarı Isaac Asimov’un hayal ederek oluşturduğu şu 3 temel kuralı öneriyor:

– Bir robot bir insana zarar veremez ya da bir insanin zarar görmesine seyirci kalamaz.

– Bir robot 1. kuralla çelişmedigi sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır.

– Bir robot 1. ve 2. kuralla çelişmediği sürece kendinin zarar görmesine izin veremez.