Connect with us

Dünya

Romanya basını Zarrab’ı “Erdoğan’ı titreten adam” ilan etti

Published

on

Amerika’da, eski Halkbank genel müdürü Hakan Atilla’nın yargılandığı davanın kilit tanığı Reza Zarrab için, Romanya medyasında ‚’Erdoğan’ı titreten adam’’ benzetmesi yapıldı.

Grihat’ın Romanya basınından yaptığı çeviriye göre; Ülkenin en çok satan gazetesi Adevarul’da yayınlanan haber, “Kim bu Erdoğan’ı titreten adam?’’ başlığını taşıyor. Viorica Marin imzalı haberde, İran’a uygulanan ambargonun delinmesine ilişkin New York’ta görülmekte olan davada Zarrab’ın kilit rol oynadığı ve anlattıklarının ucunun eski bir bakana ve cumhurbaşkanı Erdoğan’a dokunduğu belirtiliyor.

Haberde, İran ambargosunun nasıl delindiği detaylıca anlatılıyor. Bu ’karlı ticaretin’, valizler dolusu altının sahte gıda ve ilaç faturalarıyla Dubai’ye taşınarak başladığı, Türk makamlarına verilen rüşvetlerle Halkbank üzerinden uluslararası bankacılık sistemine milyarlarca dolar enjekte edildiği belirtiliyor.

Zarrab’ın, Ekim 2012’de Erdoğan’ın ’talimatıyla’ iki devlet bankasının daha bu kurnazca sisteme dahil edildiğine dair itiraflarına yer verilen haberde, yine Zarrab’ın ağzından, ’Erdoğan’ın ambargoyu deldiğinin farkında olduğu’ ifade ediliyor.

Sözkonusu haber, Türk tarafının itirazlarına da yer veriyor. Erdoğan’ın sert  tepkisi‚ ’Gülenci alçakların kurduğu bir mahkemenin Türkiye’yi mahkum edemeyeceği’ ifadeleriyle yansıtılırken, ‚Umarım bu bir hatadır’’ diyen başbakan Binali Yıldırım’ın düşük tonda karşılık verdiği vurgulanıyor.

Haberin orijinali: http://adevarul.ro/international/statele-unite/cine-omul-erdogan-tremure-1_5a23e51d5ab6550cb8cd152e/index.html

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar