Ana sayfa Dünya Rusya Tarım Bakanı: Türkiye’nin yerini 5 ay içerisinde dolduracağız

Rusya Tarım Bakanı: Türkiye’nin yerini 5 ay içerisinde dolduracağız

PAYLAŞ

Rusya Tarım Bakanı, Rusya’dan aldığı birçok tarım ürününe yeni vergiler getiren Türkiye’nin yerini 5 ay içerisinde dolduracaklarını söyledi.

Sputnik’in haberine göre Türkiye’nin vergi kararının “beklenmedik” olduğunu belirten Tkaçev, “Bu, güney bölgelerimiz için güçlü bir darbe oldu. Zira Türkiye neredeyse 3 milyon ton buğday alıyordu” ifadelerini kullandı. Ancak Rusya Tarım Bakanı bunun telafi edileceğini de ekledi:

2-3 ya da maksimum 5 ay içerisinde yeni pazarlara girip Türkiye’nin yerini kolayca dolduracağız.

Türkiye, buğday ve bir dizi ürünün vergisiz ithal edildiği ülkelerin yer aldığı listeden Rusya’yı 15 Mart’ta çıkarmıştı.

Türkiye’nin bu adımı, Rusya’nın Türkiye’den alınan domatese yönelik yasağı kaldırmamış olması yüzünden atmış olabileceğini yorumları yapılmıştı.

Rusya basınının Rusya Tarım Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı habere göre, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı ürünler için belirlediği vergi oranı buğday ve mısır için yüzde 130, pirinç için yüzde 45, ayçiçeği yağı için yüzde 36, ay çekirdeği içinse yüzde 13.5.

Bunun yanı sıra Türkiye, daha önce açıklanmamasına rağmen Rusya’dan aldığı baklagiller için de yüzde 9.7 oranında vergi getirdi.