Ana sayfa Medya Rus basını: Atatürk’ten bu yana yaşanan en radikal siyasi reform, Erdoğan’a muazzam...

Rus basını: Atatürk’ten bu yana yaşanan en radikal siyasi reform, Erdoğan’a muazzam bir güç kazandırıyor

PAYLAŞ

Referandumda birlikte Erdoğan sınırsız yetkilere sahip olurken, Rus basını sonuçları ‘benzeri olmayan muazzam güç’ olarak yorumlandı.

Kommersant: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Kemal Atatürk’ten bu yana yaşanan en radikal siyasi reform, Recep Tayyip Erdoğan’a neredeyse bir asırdır benzeri olmayan muazzam bir güç kazandırıyor. Referandum, 2014 seçimlerinden sonra ‘farklı bir cumhurbaşkanı olma’ sözü veren Recep Tayyip Erdoğan’ın halihazırdaki kapsamlı güçlerini neredeyse sınırsız kıldı.

Muhalefetin itirazı; iktidara gelmeden önce ’75 milyonun partisi olma’ ve ‘AB’ye katılım’ sözü veren AKP’nin, tipik bir doğu otokrasisi olma riskleri taşıması. Anayasa referandumunun sonuçlarına göre Türkiye’de istikrar olmayacak. Aksine durum daha da kötüye gidecek.

RBK: Başkanlık referandumunda yurttaşların yüzde 49’u Erdoğan’ın yetkilerinin genişletilmesini desteklemedi. Referandum sonrası Erdoğan’ın iç politikası pratikte değişmeyecek. Ancak Erdoğan, Avrupa Birliği ülkeleriyle olan ilişkilerini yumuşatmak zorunda.

Türkiye’deki referandumun sonuçları, Erdoğan ve iktidar partisi için ‘Piruz zaferi’ niteliği taşıyor. Çünkü ülkedeki siyasi istikrar sorunu hala devam ediyor. ODTÜ Öğretim Üyesi Volkan Özdemir’e göre, bu zorluğun çözülmesi kolay olmayacak.

Nezavisimaya Gazeta: Pazar günü Türkiye’de düzenlenen anayasa referandumu yerel borsalarda olumlu bir etki yarattı ve ulusal para birimini dolar karşısında güçlendirdi. Ancak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aylardır hazırlanan kampanyanın sonucu hakkında birkaç küçük ülke tebrik etti. Erdoğan’ı tebrik edenler arasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, Filistin Makamı Mahmud Abbas ve Pakistan Cumhurbaşkanı Mamnun Hüseyin vardı.

Uzmanlar, Ankara’nın en önemli alanlarında (başta Suriye olmak üzere) yayılmacılığın şiddetlenebileceğini düşünüyorlar. Uzmanlar aynı zamanda, Erdoğan’ın 2019’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için yeni destekçiler kazanmaya odaklanacağından emin.

Moskovskiy Komsomolets: Anayasa değişikliğine karşı oy kullananların en çok korktukları şey ‘diktatörlük’tü. Anlaşmazlıkların ana noktalarından biri de, Erdoğan’ın almaya çalıştığı şeyin modern Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu Kemal Atatürk’te bile olmadığıydı.

İslam devleti kurulabilir mi bilinmez. Politik kariyerine başladığı ideolojisi siyasi İslam’dan oluşmasına rağmen, Erdoğan 2000’li yılların başlarında değişti. Daha sonra Arap Baharı’nın gerçekleşmesiyle birlikte Kuzey Afrika gezisinde Başbakan meslektaşlarına, laik hükümet sisteminden korkulmaması gerektiğinği ve bunun ‘ateizm’ anlamına gelmediğini söyledi. Şimdi bu, Erdoğan’ın davranışları göz önüne alındığında tuhaf bir duruma benziyor.