Ana sayfa Yaşam Rus edebiyatının usta kalemlerinden Vladimir Makanin hayatını kaybetti

Rus edebiyatının usta kalemlerinden Vladimir Makanin hayatını kaybetti

PAYLAŞ

Çağdaş Rus edebiyatının usta kalemlerinden, ‘Underground Zamanımızın Kahramanı’, ‘Asan’ ve ‘Captives’ kitaplarının yazarı 81 yaşındaki Vladimir Makanin hayatını kaybetti.

1 Kasım’da Rostov yakınlarında bulunan köyündeki evinde hayatını kaybeden Makanin, yarın (3 kasım) düzenlenecek törenle toprağa verilecek. Evli ve iki çocuk babası yazar birkaç yıldır tedavi görüyordu.

Vladimir Makanin kimdir?

1937 yılında Rusya’nın Orsk kentinde doğdu. Moskova Devlet Üniversitesi’nde matematik eğitimi aldı. Üniversitelerde öğretmenlik yaparken bir yandan da senaristlik ve yönetmenlik kurslarına devam etti. Sovyetskiy Pisatel (Sovyet Yazarı) adlı yayınevinin editörlüğünü yaptı. A.M. Gorki Edebiyat Enstitüsü’nde düzyazı dersleri verdi. 1965 yılında yayımlanan Pryamaya Liniys (Düz Çizgi) adlı ilk romanıyla eleştirmenlerin dikkatini çekti. 70’lerin ortalarına gelindiğinde, 13 kitabı yayımlanmış Makanin’in “kırklılar neslinin” en önemli temsilcilerinden biri olduğuna dair fikir birliğine varılmıştı. Makanin’in eserleri Rusya’da sayısız ödüle layık görülmüş, onlarca yabancı dile çevrilmiş ve yurtdışında büyük ilgiyle okunmuştur.