Ana sayfa Editörden Rus Özel Kuvvetleri Türkiye sınırına konuşlandırıldı

Rus Özel Kuvvetleri Türkiye sınırına konuşlandırıldı

PAYLAŞ

Al Hayat’ın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırdığı haberine göre, Rus Özel Kuvvetleri çok sayıda zırhlı araç, kamyonet ve diğer askeri ekipmanlarla birlikte Hatay’ın Kırıkhan ilçesi sınırında bulunan YPG kontrolündeki Afrin bölgesine girdi. Habere göre birlik içerisinde 100 kadar Rus askeri bulunuyor.

YPG’nin sözcüsü Redur Halil, Reuters ajansına yaptığı açıklamada pazar günü Rusya ile anlaştıklarını söylemiş, mutabakat kapsamında Rusya’nın, PYD’nin kanton ilan ettiği Afrin bölgesinde askeri üs kuracağını belirtmişti. Rusya Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamayla söz konusu iddiaları yalanlamış, yapılan yazılı açıklamada, “Suriye topraklarında yeni Rus askeri üsleri kurma planımız yok” denilmişti.

Rusya’nın açıklamasında, Afrin’de ateşkesi izlemek için bir şube açacağı, bu şubenin ise ateşkes ihlallerini önleme görevi göreceği belirtilmişti.

Suriye gözlemcisinin sahadaki kaynaklardan aktardığı bilgilere göre Rus Özel Kuvvektleri’ne ait birlikler, Rus-Kürt anlaşması uyarınca Kürt birliklerine eğitim vermek ve Türkiye ile Kürtler arasında çıkabilecek olası çatışmayı engellemek için bölgeye yerleştirildi. Gözlemci Afrin ve Marea’da daha önce de Rusya’nın irtibat ofislerinin bulunduğuna dikkat çekti.