Ana sayfa Editörden Rusların yüzde 62’si, Stalin’in hatıralarının yaşatılmasını destekliyor

Rusların yüzde 62’si, Stalin’in hatıralarının yaşatılmasını destekliyor

PAYLAŞ

Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin (VCIOM) araştırmasına göre, Rusların yüzde 62’si, Joseph Stalin’in başarılarından bahseden büstlerin ya da heykellerin kamuya açık alanlar yerleştirilmesi fikrini destekliyor. Ankete katılanların yüzde 65’i ise Stalin’in suçlarının hatırlatıldığı anıtların yerleştirilmesine karşı çıkıyor.

7-8 Temmuz tarihleri arasında yapılan ankete katılanların yüzde 33’ü, Stalin’in hatıra işaretlerinin herhangi bir komşusunun evinin duvarına konulması durumunda bir tepki göstermeyeceğini söylerken, yüzde 42’i buna olumlu, yüzde 21 ise olumsuz tepkiler verebileceğini söyledi.

Rus TASS Haber Ajansı’nın haberine göre, ankete katılan ileri yaştaki kişiler, Stalin’i yücelten işaretlerin kamuya açık alanlara konulmasına gençlere oranla daha olumsuz yaklaşıyor.

VCIOM Siyasi Analiz ve Danışmanlık Başkanı Mihail Mamonov, Rusya’da, Stalin’e karşı olumsuz tutumun son yıllarda istikrarlı bir şekilde zayıfladığını söylüyor. Mamonov’a göre bu durum Stalin’in yanlışlarını ve hatalarını bir inkâr değil.