Ana sayfa Manşet Rusya: ABD’ye vize kolaylığı getirmeye hazırız

Rusya: ABD’ye vize kolaylığı getirmeye hazırız

PAYLAŞ

Donald Trump’ın başkanlığa aday olmasından bu yana ABD basınında yer alan birçok haberde ve sosyal medyadaki yorumlarda Trump’ın Rusya ilgisinden sıkça söz ediliyor. Trump’ın eşi Ivanka Trump’ın da eski bir model ve Rus güzeli olduğu ise sıkça dile getiriliyordu.

Trump’ın Rusya’da düzenlenen güzellik yarışmalarına katıldığı ve oradaki güzellerle verdiği pozlar da medyaya yansımıştı.

Bu görüntülerin desteklediği bir iddia ise, Obama’nın koltuğu Trump’a devretmeden birkaç gün önce geldi: Trump’ın bazı ‘özel videoları’ Rus gizli servisinin elindeydi! Üstelik iddia edilen bu görüntülerin tarihi ile ‘kainat güzeli’ yarışması için Trump’ın Rusya’da olduğu tarih uyuşuyordu…

Trump ve Putin arasında yaşanan gelişmeler de bu yorumları doğrular nitelikte bir ivmeyle hareket ediyor. İkili, geçtiğimiz cumartesi günü bir telefon görüşmesi de yapmıştı. Konuşmada karşılıklı nezaket sözcükleri kullanılmış ve Trump, Rusya’yla ilişkilerin ‘eski başkanlara göre’ daha iyi olmasını istediğini belirtmişti.

Dün ise Rusya ve ABD arasındaki ilişkileri daha da ilerletecek ve geliştirecek bir başka gelişme yaşandı. Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak, ‘Rusya karşılıklı olmak şartıyla ABD’ye yönelik vize kolaylığı getirmeye hazır’dı.

Kislyak açıklamasında “ABD’li yetkililer vize kolaylığı noktasında harekete geçmeye karar verirlerse biz hazırız. Elbette bu karşılıklı olmalı” açıklamasını yaptı.

Kislyak, Trump öncesi yönetimle de bu konuda görüşmelerin sürdüğünü ancak sadece belirli konumdaki Rusya Federasyonu vatandaşları için üç yıllık vize alınabildiğini söyledi.

ABD TRUMP SONRASI PROSEDÜRLERİ DEĞİŞTİRMİŞTİ

Trump’ın yemin etmesinin ardından ABD Büyükelçiliği Rus vatandaşlarının vizelerini yenileyebilmesi için mülakat şartı getirildiğini açıklamıştı. Yeni prosedürlere göre artık eski vizesinin bitiş tarihi üzerinden 12 aydan fazla geçen kişilerin tekrar vize almak istediklerinde mülakata katılmaları gerekiyor. Daha önce vizesi bitenlerin tekrar başvuruda bulundukları zaman 48 ay içerisinde büyükelçiliğe gelmeleri zorunlu bulunmuyor, pasaportlarını Pony Express ile göndermeleri yeterliydi.