Ana sayfa Dünya Rusya Dışişleri: Maalesef Suriye konusunda Türkiye ile görüş ayrılıklarımız var

Rusya Dışişleri: Maalesef Suriye konusunda Türkiye ile görüş ayrılıklarımız var

PAYLAŞ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında Suriye hükümetinin İdlib’de kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaları ‘yalan haber’ olarak nitelendirdi. Zaharova bu konuda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulacak karar tasarısını da Rusya’nın veto edeceğini açıkladı.

Zaharova, St. Petersburg metrosunda düzenlenen saldırıya ilişkin olarak, “Rusya, teröristlerin karşısında ortak ve güçlü bir cephe olarak çıkılması için yeniden çağrı yapıyor” dedi.
Zaharova, Rusya’nın Suriye’deki eylemleri nedeniyle St. Petersburg saldırısı karşısında sempati hak etmediğini savunanlar içinse “Bunlar, zehirleyici düşünceler” ifadesini kullandı.

‘RUSYA, KARAR TASARISINI DESTEKLEMEYECEK’
Peskov’dan İdlib iddialarına yanıt: Rusya, Esad’ı desteklemeye devam edecek
Zaharova, Suriye hükümetinin İdlib’de kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaları ‘yalan haber’ olarak nitelendirdi.

Batı basınını kimyasal silahlar konusunda Şam’ı suçlamakta haddinden fazla aceleci davranmakla eleştiren Zaharova, İngiltere, Fransa ve ABD’nin, Suriye hükümetinin düzenlediğini iddia ettikleri kimyasal silah saldırısıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunacakları karar tasarısının ‘gerçek olmayan verilere dayandığını’ söyledi.