Ana sayfa Manşet Rusya savunma Bakanlığı’na yakın kaynak El Bab saldırısını anlattı

Rusya savunma Bakanlığı’na yakın kaynak El Bab saldırısını anlattı

PAYLAŞ

Rusya Savunma Bakanlığı’na yakın bir kaynak El Bab saldırısıyla ilgili Rus Pravda Gazetesi’ne bilgi verdi. Üç askerin hayatını kaybetmesine neden Rus hava saldırısına ilişkin bazı detayların yer aldığı habere göre olay şöyle gerçekleşti:

Özgür Suriye Ordusu askerleri (ÖSO), El Bab’da Türk askeri ve Beşşar Esed güçleri arasında bulunan M4 Karayolu’nu geçerek, El Huz Köyü mevkiinde Suriye Ordusu birliklerinden ‘General Süheyl’ liderliğindeki ‘Kaplan Kuvvetleri’ne saldırdı.

ÖSO’nun saldırısına maruz kalan ‘Kaplan Kuvvetleri’ kayıplar verdi ve Rusya Hava Kuvvetleri’ne bağlı birliklerden destek istedi. Bu arada ÖSO’nun Suriye Ordusu’na saldırı gerçekleştirdiği El Huz Köyü’ne Türk askerleri de girdi. Köyde bulunan Türk askerleri desteğe gelen Rus Hava Kuvvetlerine ait savaş uçağının saldırısına maruz kalarak hayatını kaybetti.

NE OLMUŞTU?

9 Şubat sabahı Rus Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağının Suriye’nin El-Bab kasabası yakınlarındaki bir binayı vurduğu ve üç Türk askerinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak, üç Türk askerinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin başsağlığı ve üzüntülerini bildirdi.

Trajik olaya ilişkin diplomatik girişimler devam etti. Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov, Rus uçağının Türk askerlerinin bulunduğu binayı vurmasına neden olan koordinatların Türkiye tarafından kendilerine verildiğini ve Türk askerinin orada olmaması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine TSK’dan Rusya’ya cevap niteliğinde ikinci bir açıklama yapıldı. Açıklamada, koordinatların Rusya’ya 8 Şubat tarifinde verildiği ve TSK’ya bağlı unsurların ise takriben 10 gündür aynı noktada bulunduğu ifade edildi.