Ana sayfa Manşet Rusya ve Türkiye neden IŞİD’e karşı ortak operasyon başlattı?

Rusya ve Türkiye neden IŞİD’e karşı ortak operasyon başlattı?

PAYLAŞ

Rus ve Türk Hava Kuvvetlerinin geçtiğimiz gün IŞİD’e yönelik düzenlediği hava operasyonunun, Moskova’daki üçlü görüşmelerin bir sonucu olduğu görüşü hakim. Uzmanlara göre, Rusya ve Türkiye bir an önce IŞİD’i temizleyip, ülkeyi etki alanlarına göre bölebilir.

Rus RBK ajansı, Georgiy Makarenko ve Anjelika Basisini imzalı makaleyle söz konusu operasyonu masaya yatırdı.

 

RBK’da yer alan makale şu şekilde:

Rusya ve Türkiye IŞİD’e karşı savaşta ilk kez güçlerini birleştirdi. Altı yıllık Suriye iç savaşındaki ilk ortak operasyonundan 24 saat sonra Türk lider açıklama yaptı: “Türkiye savunma pozisyonunu terk edip hücum pozisyonuna geçmiştir. Türkiye’nin yanında olmayan karşısındadır prensibiyle mücadele alanımızı genişleteceğiz.”

Rusya Genelkurmayı Operasyon Başkanı Sergey Rudskoy da iki ülkenin hava güçlerinin 18 Ocak tarihinde El Bab’ın banliyölerine yönelik operasyon düzenlediğini açıkladı. Rudskoy’a göre hava operasyonu Şam’la anlaşmalı olarak yapıldı. Operasyonda 9 Rus, 8 Türk savaş uçağı yer aldı.

Rusya-Batı-Doğu Merkezi direktörü Vladimir Sotnikov’a göre uluslararası terörizmle mücadelede bu Rusya’nın NATO üyesi bir ülkeyle ilk ortak operasyonu. Ancak Erdoğan her zaman ittifak içindeki Türkiye’nin bağımsız pozisyonunun altını çiziyor. Sotnikov, “Ankara’nın Suriye’deki eylemleri muhtemelen Batılı müttefiklerinin onayı olmadan kendi çıkarları çerçevesinde yürüyor.” açıklamasını yapıyor.

Türk askeri birlikleri ve onun destekçisi muhalif güçler iki aydan fazla bir süredir IŞİD’in kalesi olarak kabul edebileceğimiz Kuzey Batı Sureiye’deki El Bab’ı almak istiyor. 2016 Ağustos’unda El Bab’a hareketlenen Türk ordusu henüz şehrin bir bölgesini kontrol altına alabilmiş değil.

Öğretim görevlisi ve Doğubilimci Leonid İsaev’e göre, El Bab üzerindeki Rus-Türk ortak operasyonu, Aralık ayında Moskova’da Rusya-İran-Türkiye arasındaki ortak görüşmelerin bir sonucu. İsaev, tarafların Kuzey Batı Suriye’deki çatışmaları azaltmak ve ortak işbirliğini güçlendirmek için uzlaştığını düşünüyor. İsaev ayrıca Halep ve İdlib’de Suriye ordusu ve muhalif güçler arasında şiddetli çatışmaların beklenmemesi gerektiğini söylüyor.

İsaev şöyle devam ediyor:

“Suriye’deki krizin barışçıl yollardan çözümü için en olası seçenek bir an önce IŞİD’i temizleyip ülkeyi etki alanlarına göre bölmek olabilir. Bu demek oluyor ki El Bab’ın alınması için Türk güçlerinin ilerleyişi durmayacak.”