Ana sayfa Medya Rusya, Yeni Akit’in Çeçen lider Şamil Basayevi’i öven haberine tepki gösterdi

Rusya, Yeni Akit’in Çeçen lider Şamil Basayevi’i öven haberine tepki gösterdi

PAYLAŞ

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği, Yeni Akit gazetesi’nin Çeçen lider Şamil Basayev’in ölümünün 11. yılı nedeniyle yayımladığı haberine tepki gösterdi. Elçiliğin Basın Sözcüsü Aleksandr Leshukov tarafından yapılan açıklamada, yapılan haberin Rus-Türk ilişkilerinin seviyesini yansıtmadığı belirtildi. Elçilik, gazetenin yayını nedeniyle duydukları üzüntüyü dile getirdi. Açıklamada, Basayev’le ilgili ‘Birçok insanın ölümünden sorumlu terörist’ ifadeleri kullanıldı.

Yeni Akit gazetesinin bugünkü sayısında, 10 Temmuz 2006 yılında hayatını kaybeden Çeçen lider Şamil Basayev’in 11. ölüm yıldönümü nedeniyle yapılan “Rusların korkulu rüyası Şamil Basayev rahmetle anılıyor” başlıklı haberde şu ifadelere yer verildi:

“1991 yılında Dudayev önderliğinde bağımsızlığını ilan eden Çeçenya’ya yönelik Rusya’nın baskılarını ve Çeçenistan’daki insanlık dramını dünya gündemine getirmek için bir Rus yolcu uçağını Ankara’ya kaçırdı. Bu eylemi ile dünya kamuoyunca tanınan Basayev, Ruslar tarafından en fazla aranan liderlerden biri haline geldi. Nitekim Rus savaş uçakları 1995 yılında Şamil’in Vedeno’daki evini bombalayarak aralarında eşinin ve çocuklarının da bulunduğu ailesinden 11 kişiyi şehit etti. Ruslara karşı amansız bir mücadele veren Basayev 10 Temmuz 2006’da İnguşetya’da içinde bulunduğu konvoyda, meydan gelen patlama nedeniyle şehit oldu.”