Ana sayfa Manşet Rusya’da yolsuzluk karşıtı gösteriler: 700 kişi gözaltına alındı, muhalif lider tutuklandı

Rusya’da yolsuzluk karşıtı gösteriler: 700 kişi gözaltına alındı, muhalif lider tutuklandı

PAYLAŞ

Rusya’nın birçok kentinde yolsuzluk karşıtı gösteriler düzenlendi. Vladivostok’tan doğudaki Ekaterinburg’a kadar binlerce kişinin katıldığı gösterilerde Başbakan Dmitry Medvedev’in istifası istendi. ‘Yolsuzluk geleceğinizi çalar’, ‘Unutmayacağız, affetmeyeceğiz’, ‘Korkar hırsız’ pankartları taşıyan kitle, ‘Kahrolsun Putin’, ‘Putinsiz Rusya’ sloganları attı. Eylemler muhalif lider Alexei Navalny’nin çağrısıyla gerçekleşti. Ancak Navalny protesto gösterisine giderken Moskova’da gözaltına alındı.

Parlamento seçimlerinin hileli olduğu gerekçesiyle 2011-2012’de düzenlenen protestolardan bu yana en geniş katılımın yaşandığı yolsuzluk karşıtı gösterilerde, Vladivostok, Habarovsk, Komsomolsk-na-Amure, İrkutsk, Krosnayarsk, Krasnoyarsk, Barnaul, Novokuznetsk, Omsk, Novosibirsk, Tomsk, Tümen, Chelyabinsk, Ekaterinburg, Kurgan, Krasnodar, Mahachkala, Saratov şhirlerinde insanlar sokaklara döküldü.

Rusya İçişleri Bakanlığı’nda yapılan açıklamaya göre Moskova’daki gösterilere yaklaşık 8 bin kişi katıldı.

Gösterilerin merkezi ise Başkent Moskova’ydı. Başkent’teki gösteriler sırasında çıkan olaylarda 700’den fazla kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında protesto gösterileri için halkı sokağa çağıran muhalefet lideri Alexei Navalny de gözaltına alındı. Gözlatına alındıktan sonra sosyal medya hesabından kalabalıklara mesaj gönderen Navalny, “Çocuklar, ben iyiyim. Beni dışarı çıkarmak için uğraşmayın. Tverskaya’da (Moskova’da ana cadde) yürümeye devam edin. Günün konusu yolsuzlukla savaş” çağrısında bulundu.

Aleksey Navalnıy, başkent Moskova’da gözaltına alındıktan sonra bugün (27 Mart) yargıç karşısına çıktı. Duruşma salonundan kendi fotoğrafını çeken ve Twitter’da paylaşan Navalnıy, “Bizim de onları dava edeceğimiz zaman gelecek. Ve o zaman adil olacak” dedi. Navalnıy duruşmada Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile ilgili yolsuzluk iddialarını yineledi ve Medvedev’in mahkeme salonuna getirilmesini istedi. Navalnıy, Medvedev’e atfen, “Onun yolsuzluk faaliyetleri Rusya’nın 99 kentinde insanların sokağa dökülmesine neden oldu” dedi.

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Rusya’nın büyük kentlerindeki yolsuzluğu protesto gösterileri sırasında gözaltına alınan göstericilerin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

 

Gösterileri takip eden ‘Guardian’ ve Rus ‘Eko Moskova’ radyosu muhabirleri Alek Lun ve Aleksandr Plyushev de gözaltına alındı.

HALKI SOKAĞA DÖKEN YOLSUZLUK İDDİALARI

Gösteriler sırasında tutuklanan muhalif lider Navalny, daha önce Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev’in kirli ilişkilerine dair bir rapor hazırlamıştı.

Navalny, Medvedev’in, milyarlarca dolar serveti olan Rus oligarklardan ve devlet kontrolündeki bankalardan fon adı altında paralar alarak Rusya ve yurtdışında saraylar yaptırdığını, yatlar ve araziler aldığını belgelemişti. Navalny’nin raporuna göre Medvedev’e bu şekilde 1 milyar 226 milyon dolarda fazla para aktarıldı.

Navalny raporunda, Medvedev’in işlerini yürüttüğü ve ona yakın bazı isimlere ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Buna göre, Medvedev yardım kuruluşlarından gelen paralarla bir yolsuzluk ağı kurdu. Oligarklardan gelen rüşvetlerle kendisine ülkenin her tarafından saraylar ve kır evleri yaptırdı. Arsenal Kulübü ortaklarından Rus işadamı Alisher Usmanov ve Rusya’nın en büyük özel gaz üretim şirketi OAO Novatek’in sahibi Leonid Mikhelson’dan rüşvet aldı.

NAVALNY’NİN İDDİALARINA İLİŞKİN RAPORUN TAM METNİ İÇİN…