Ana sayfa Dünya Rusya’dan İdlib açıklaması: Teröristlere ait kimyasal silah deposu vuruldu

Rusya’dan İdlib açıklaması: Teröristlere ait kimyasal silah deposu vuruldu

PAYLAŞ

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, İdlib’de gerçekleşen ve çeşitli kaynaklar tarafından Rusya’nın ya da Suriye’nin kimyasal saldırısı olarak gösterilmeye çalışılan olaya ilişkin açıklama yaptı.

Sputnik’te yer alan habere göre Konaşenkov, Suriye’nin İdlib kentinde, militanların ürettiği kimyasal silahları içeren bir mühimmat deposunun Suriye ordusuna ait uçaklar tarafından vurulduğunu belirtti. Hava saldırısı, İdlib’in Han Şeyhun bölgesinde militanlara ait en büyük silah depolarından birisine yönelik olarak gerçekleşti.

Konaşenkov, deponun zehirli gazların üretimi ve saklanması amacıyla kullanıldığını söyleyerek, kimyasalların Irak’a sevkedilmekte olduğunun, Irak’ta bu gazların kullanıldığının uluslararası örgütler ve Irak tarafından da teyit edildiğinin altının çizdi.

‘HALEP’TEKİ ÖRNEKLERLE AYNI’

Konaşenkov ayrıca, aynı kimyasal mühimmatın, Rus askeri uzmanların 2016 yılı sonunda örnekler topladığı Halep’te de militanlar tarafından kullanıldığını belirtti. Konaşenkov, Savunma Bakanlığı’nın bu bilginin bütünüyle objektif ve teyit edilmiş olduğunu onayladığını vurguladı. Açıklamaya göre, Han Şeyhun’da kimyasal saldırıya maruz kalan sivillerde görülen bulgular, Halep’te görülenlerle aynı. İdlib’de yaşanan ölümlerin Rusya ya da Suriye hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen kimyasal bir saldırı olduğu ileri sürülmüştü. Rusya’dan yapılan açıklamada bölgede Rus uçaklarının hava saldırısı gerçekleştirmediği belirtilirken, Suriye ordusu ise kimyasal silahlara sahip olmadığını hatırlatmıştı.

PESKOV: ESAD’A DESTEĞE DEVAM

Batılı ülkelerin Suriye ordusunu sorumlu gösterdiği İdlib’deki kimyasal saldırıya ilişkin açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın terörle mücadelede Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı desteklemeyi sürdüreceğini vurguladı.

ZAHAROVA: HABERLER YALAN

Kimyasal kullanıldığına dair haberleri yalanlayan Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya ​Zaharova haftalık olağan tpolantıda, İdlib’deki kimyasal silah saldırısına ilişkin haberlerinin dayandırıldığı Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve Beyaz Miğferler’in güvenilir kaynaklar olmadığını vurguladı.

Zaharova, Suriye hükümetinin İdlib’de kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaları ‘yalan haber’ olarak nitelendirdi.

Batı basınını kimyasal silahlar konusunda Şam’ı suçlamakta haddinden fazla aceleci davranmakla eleştiren Zaharova, İngiltere, Fransa ve ABD’nin, Suriye hükümetinin düzenlediğini iddia ettikleri kimyasal silah saldırısıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunacakları karar tasarısının ‘gerçek olmayan verilere dayandığını’ söyledi.