Ana sayfa Dünya Rusya’dan PYD’ye davet

Rusya’dan PYD’ye davet

PAYLAŞ

Rusya öncülüğünde oluşturulması ve Suriye’nin tüm etnik gruplarını içermesi planlanan “Suriye Halk Kongresi” için çalışmalar hızlanıyor.

Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin öncülüğünde kurulan kantonlardan oluşan Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’nun danışmanlarından Badran Jia Kurd, Rusya’dan kongreye katılım için kendilerine resmi davet geldiğini açıkladı. “Konuyu gözden geçiriyoruz ve şimdiye kadarki yaklaşımımız olumlu” diyen Kurd, daveti geçen ay Rus yetkililerle Suriye’nin kuzeyinde yaptıkları görüşmeler sırasında aldıklarını belirtti.

Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü, Suriyeli Kürtlerden oluşan Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) Moskova temsilcisi Abdussalam Ali ise, kongrede Suriye’deki Kürtlerin federalleşme planlarının tartışılacağını ve Suriye’nin kuzeyinde 2016 sonbaharında tek taraflı olarak oluşturulan Demokratik Federasyon’un geleceğinin ele alınacağını belirtti.

PYD: Bağımsızlık çağrısı yapmıyoruz

PYD’nin Moskova temsilcisi, Rus Nezavisimaya Gazeta gazetesine yaptığı açıklamada, Kongre ile ilgili ön istişarelerin Kasım ayı ortasında Rusya’nın Lazkiye’deki Hmeymim askeri üssünde yapılabileceğini söyledi. PYD temsilcisi, “Buna hazırız. Beşar Esad’ın görüşmelere başlamasının zamanı gelmiştir. Kürtler bağımsızlık çağrısı yapmıyor. Birleşik bir Suriye’nin parçası olacak federe bir demokratik cumhuriyet oluşturmaya çalışıyor” diye konuştu. (DW)