Ana sayfa Dünya Rusya’dan Türkiye’ye: Hata yapıyorsunuz

Rusya’dan Türkiye’ye: Hata yapıyorsunuz

ABD öncülüğündeki Fransız ve İngiliz hava kuvvetlerinin Suriye'deki hedefleri havadan bombalamasının ardından, Türkiye'nin desteğini en hızlı bir şekilde ifade eden ülkelerden olması Moskova yönetiminde rahatsızlık yarattı.

PAYLAŞ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın, “Suriye’ye operasyonu doğru buluyoruz” açıklamasının yanısıra, Dışişleri Bakanlığı da daha kapsamlı bir çözüm önerisiyle, Esad’ı iktidardan uzaklaştırmaya odaklı Türk dış politikası önceliğini yinelemiş oldu.

Ancak, Rus Senatör Konstantin Kosaçev, Türkiye’nin Esad rejimi unsurlarına karşı ve Rusya ile İran’a gözdağı amacıyla gerçekleştirilen askeri operasyonu desteklemesinin bir hata olduğunu savundu.

Facebook hesabı üzerinden, hava bombardımanı ile ilgili yorumda bulunan Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Kosaçev, Ankara’nın desteğini ‘hatalı’ olarak nitelendirdi.

Kosaçev gönderisinde şu satırlara yer verdi:

“Türkiye’nin Suriye’ye yönelik şikayetleri olduğu anlaşılır bir durum. Ancak bu, saldırganlığın artırılması için gerekçe değil. Türkiye’nin de yer aldığı barışçıl çözümün gerçek yolu, Cenevre müzakerelerine destek için yapılan üçlü Astana görüşmeleridir. Batılıların füze saldırısı, sadece hayali kimyasal depolarını değil, Batı’nın pek de ilgi duymadığı Suriye çözüm sürecine de darbe vuruyor.”

Saldırıyı ‘egemen bir devlete’ yönelik saldırganlık olarak tanımlayan Kosaçev, Batılı devletleri tek kutuplu dünyayı savunmak ve bu idealden vazgeçmediğini göstermek için bu saldırıyı düzenlemekle suçlarken, hava harekatı için, “Bu saldırı teröre verilen bir destektir” ifadelerini kullandı.

ABD ve müttefiklerinin 11 Eylül saldırılarından ders çıkarmadığını da kaydeden Kosaçev, “Bugün ‘ılımlıların’ meşru hükümete karşı yürüttüğü mücadeleye destek veriyorsunuz. Yarın onlar sizin ülkelerinize gelerek vatandaşlarınızı öldürecek” iddiasında bulundu.