Ana sayfa Politika Saadet Partisi’nden ABD ziyareti açıklaması: Problemlere çözüm bulabildiği kanaatinde değiliz

Saadet Partisi’nden ABD ziyareti açıklaması: Problemlere çözüm bulabildiği kanaatinde değiliz

PAYLAŞ

Türkiye ile Amerika arasında yaşanan sorunların çözümünden çok Trump’ın kendi sorunları ile ilgilendiğini de belirten Karamollaoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız Amerika’ya gitti. Güya bu problemlere çözüm bulabilmek için. Hiçbirisine çözüm bulabildiği kanaatinde değiliz. Trump ise zaten ayağı kaymış bir başkan. Kendisi ayakta zor dururken Türkiye’ye faydalı olacak birtakım adımları atmasını beklemek tam manasıyla hayal olur. Sayın Cumhurbaşkanımız memlekete döner dönmez, yeni adımların atılmasını sağlamalı. Yeni bir ümit var. AK Parti Kongresi yapılacak. Bunu ise yeni müjde olarak aktarıyorlar. Şimdi yeni bir hamleye başlıyor diyorlar. Bunun ilk adımı olarak kardeşçe tavsiyemiz var. Politikaların doğru olabilmesi için önce bugüne kadar yapılan hatalar kabul edin ve yenisine başlayın” dedi.

ise yeni müjde olarak aktarıyorlar. Şimdi yeni bir hamleye başlıyor diyorlar. Bunun ilk adımı olarak kardeşçe tavsiyemiz var. Politikaların doğru olabilmesi için önce bugüne kadar yapılan hatalar kabul edin ve yenisine başlayın” dedi.

“Arabasının motorunu yapamayan, tank, uçak yapamaz”

Karamollaoğlu, Ortadoğu’da yaşanan bu gelişmeleri önlemenin yolları ve yöntemleri olduğunu da aktararak, bunun için Türkiye’nin her alanda güçlü olması gerektiğine işaret etti. Karamollaoğlu, “Savunma sanayiinde kendi kendimize yeterli hale gelmeliyiz. Türkiye bundan çok uzak. Halkımız aldatılıyor. Uçağımızı yapacağız diye, tankımızı yapıyoruz diye, kendi helikopterimizi inşa ediyoruz diye, kendi gemimizi kendimiz inşa ediyoruz diye aldatılıyor. Tankımızın motorunu Ukrayna’da bulmuşuz. Uçaklarımızın İngiltere ile yapılacağına ilişkin birtakım anlaşmalara imza atmışız. Siz Türkiye’de daha kendi arabanızın motorunu inşa edemezken, bu projeleri gündeme getirmek ve inanmak anlaşılması güç bir durum. Şunların bir tanesi nerede üretiliyor diye bir şey ortaya koyun. Siyasi irade ortaya konsa, bugün Türkiye uçağını da yapardı, tankını da” diye konuştu.

“Meydan okumak güç ifadesi değildir”

Meydan okumanın bir ülkeyi güçlü hale de getiremediğinin altını da çizen Karamollaoğlu, “Biz güçlü olmadan, kendimizi savunma imkânına kavuşamayız, dış politikada da etkili olamayız. Meydan okumak güç ifadesi değildir. Meydan okumak maalesef sadece dış politikayı iç politikaya alet etmek, milletin gönlüne bir su serpmektir. Oneminute bile dedik İsrail’e ama bugün geldik kapısına muhtaç olduk. Ortadoğu’da en ciddi problem sebebi olan İsrail stratejik müttefikimiz. Ortadoğu’da bu projelerin esas sahibi İsrail. Doğu Akdeniz’de çıkarılacak gazın İsrail ile ne alakası var. Uluslararası sularda bulunan bir gaz. Bu bölgedeki bütün ülkelerin de orada payı olur. Biz geleceğimizi onlara endekslemişiz. Onun için Türkiye güçlenmeli, lafla değil. Lafla ise peynir gemisi yürümez. Gerçek manada güçlenmeden, sanayi politikaları geliştirilmeden Türkiye kendi başına dış politika da etkili olamaz” diye uyarılarda bulundu.