Ana sayfa Editörden Şafak Pavey NYT için yazdı: Gazeteci ve yazarlara yer açmak için tecavüzcüler...

Şafak Pavey NYT için yazdı: Gazeteci ve yazarlara yer açmak için tecavüzcüler serbest bırakıldı

PAYLAŞ

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, New York Times için kaleme aldığı ve cezaevlerindeki koşulları aktardığı yazısında, “Türkiye cezaevlerinde o kadar çok gazeteci, yazar ve uzman kişi var ki, dolandırıcılık, tecavüz, hırsızlık, yağma ve haraç kesmekten hüküm giymiş 38 bin kişi ceza süreleri dolmadan onlara yer açmak için serbest bırakıldı” dedi.

Cezaevi ziyaretlerine 2011’de beş siyasi mahkumla başladığını aktaran Pavey, “Türkiye cezaevlerinde o kadar çok gazeteci, yazar ve uzman kişi var ki, dolandırıcılık, tecavüz, hırsızlık, yağma ve haraç kesmekten hüküm giymiş 38 bin kişi ceza süreleri dolmadan onlara yer açmak için serbest bırakıldı” ifadelerini kullandı.

Şafak Pavey, kendisine yanında sadece bir defter ve kalem götürme izni verildiğini belirterek, “Tutukluların benim defterime yazmasına veya yazılı not paylaşmasına izin verilmiyor. Sevdiklerine ve avukatlarına söylemek istediklerini ben not alıyorum” dedi.

Pavey yazısında kendisine yönelik davranışlara da değinen Pavey şöyle devame ediyor: “Kurallar sürekli değişiyor. Sözgelimi, ziyaret günleri çarşamba ve perşembe fakat cezaevi yetkilileri ‘ve’ sözcüğünü ‘veya’ diye yorumlayabiliyor. Gardiyanlar bile korkuyor. Bir bardak su rica etseniz, muhalefete iyi davranma suçlamasıyla karşı karşıya kalmamak için size su vermeyecekler. Birçoğu da darbeden sonra işten çıkarıldı.”

Yazısında, tutuklulara haftada 10 kitap izni verilmesine rağmen bazen ayda sadece bir kitaba erişim hakkı tanındığını belirten Pavey, “Tutukluların mektup yazmasına izin verilmiyor. Bahçeye birlikte çıkmalarına bile izin verilmiyor. Haftada 10 kitap hakları var ama ayda bir kitap alıyorlar. Bir tutukluya, ‘Kitap yok ama ilgilenirseniz yazarı burada’ dendiğini duydum” ifadelerini kullandı.