Ana sayfa Gündem Sağlık Bakanı Koca: İstanbul, Ankara ve İzmir’de vaka sayısı düşüyor

Sağlık Bakanı Koca: İstanbul, Ankara ve İzmir’de vaka sayısı düşüyor

PAYLAŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kısmi bir artış var yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vakalarında kısmi bir artış olduğunu söylerken, “Buralarda genel bir artıştan öte kültürel, sosyal, nişan ve düğün gibi etkinliklerde artışın daha fazla olduğunu görüyoruz” dedi. Ankara’da ve Konya’da da geçen günlerde vaka artışının olduğunu ancak bugün azalma meydana geldiğini söyleyen Koca, İstanbul ve İzmir’de vaka sayılarının azaldığını söyledi.

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Koca, kısıtlamaların çoğunun kaldırıldığı yeni dönemde maske kullanımı, sosyal mesafeye uyulması ve hijyene dikkat edilmesi uyarılarını yinelerken, “Salgın ölüm kalım endişesi ile insanların evde kalmasına yol açmakla kalmadı, üretime, ticarete, eğitime, kültüre, insan hayatı başta olmak üzere tüm hayata darbe vurdu. Tedbirlere uymak, şimdi devletimize, milletimize karşı da birer ödevdir” dedi.

Bazı bölgelerde vaka sayısında artış olduğunu belirten Bakan Koca, bu artışın genel olmadığını, sosyal etkinlikler vasıtasıyla olduğunu aktardı. Koca, “Diyarbakır’da son 3-4 gündür yükseliş içinde. Burada da genel bir artıştan öte kültürel, sosyal, nişan ve düğün gibi etkinliklerde artışın daha fazla olduğunu görüyoruz. Buralarda özellikle filyasyon çalışmalarını yoğunlaştırmış durumdayız” ifadesini kullandı.

Bugünün (10 Haziran 2020) Koronavirüs tablosunu da açıklayan Koca, 17 kişinin daha Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini, 922 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu.