Ana sayfa Öne Çıkanlar Salih Müslim: Türkiye yüzünden masada değiliz

Salih Müslim: Türkiye yüzünden masada değiliz

PAYLAŞ

Salih Müslim, Kazakistan’ın başkenti Astana’da alınan kararların “Suriye’nin geleceğine hizmet etmediğini” savundu. Müslim, “Güvenlikli bölgeler oluşturmaya dönük alınan kararlar net değil. Açıklanan kararlara yansımayan gizli maddeler var. Bu durum Suriye’nin birliğine ve geleceğine hizmet etmiyor” diye konuştu.

“Burada alınan kararlar, pazarlık meselesi ve Türkiye ile İran arasında gizli yanları olan bir antlaşmadır” diyen Müslim, şöyle devam etti:

“Güvenlikli bölgelerle Suriye’deki şiddetin ve akan kanın önüne geçmek istendiğinin amaçlandığı söyleniyor ama burada yatan gerçek niyet bu değil. Bunun arkasında bir pazarlık konusu var. Suriye’nin yararına olacak kararlar değil. Suriye’de akan kanın durdurulması için gerçek bir caba olursa biz buna destek vermeye hazırız.”

Rudaw’da yer alan habere göre, 16 Mayıs’ta yeniden başlayacak olan Cenevre görüşmelerine ilişkin ise Salih Müslim şunları kaydetti:

“Görüşmeleri yönetenlerle ilişkimiz var ama bizim katılıp katılmamamız noktasında bir ilerleme yok. Ama ilk gün olduğu gibi bugünde tekrarlıyoruz, biz olmadan siyasi çözüm olmaz. Cenevre’de olmasak da bu sürecin kaybedeni biz değiliz.

ABD ve Rusya da biz masada olmadan Suriye’de siyasi bir çözüm olmayacağını çok iyi biliyor. Türkiye’nin tutumundan kaynaklı biz şu anda masada değiliz belki ama Kürtsüz siyasi çözüm olmayacağını iyi bilen güçler Türkiye’yi gözden çıkarmadan bizi bu sürece dahil etmek istiyorlar.”