Ana sayfa Editörden “Saltanat ilga olmasaydı, bu hanımları cebimizden beslemek zoruna kalırdık”

“Saltanat ilga olmasaydı, bu hanımları cebimizden beslemek zoruna kalırdık”

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Nuray Mert, “Parlamenter sistem canımıza yetti artık” diyen Sultan II.Abdülhamid’in torunu Nilhan Osmanoğlu’nu eleştirdi. Mert, Osmanoğlu’nun yaptığı konuşmaya iktidar medyasının bile saihp çıkmadığını söyledi.

Nuray Mert’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Abdülhamid’in torunlarından biri çıkmış, Osmanlı desenli döşemelik kumaşla yapılmışa benzer bir kılık içinde, başkanlık sistemi üzerine bir panelde konuşma yapmış, “Parlamenter sistem artık yeter demiş.” Öyle saçma sapan bir durum ve öyle saçma sapan bir konuşma ki, iktidar medyası bile fazla sahip çıkmadı.

Abdülhamid’in torununun torunu, “Parlamenter sistem tüm dava adamlarını engelledi” gibi bir laf etmiş, ama dava adamı diye zikrettiklerinin tümü cumhuriyetin kurduğu parlamenter sistemin demokratik seçimle iş başına getirdiği, dedelerinin saltanatı devam etmiş olsa, ibrikçibaşı bile olmayacak sıradan insanlar. Belli ki, bu hanım konuştuğu konularda pek malumatlı değil, o manada ciddiye alınır tarafı yok, ama bir hanedan parodisi olarak görülmeye değer. Saltanat ilga olmasaydı, bu hanımlar ve beyleri cebimizden beslemek, bir de fazladan saygı duymak zorunda olurduk.

Yazının tamamı için…