Ana sayfa Ekonomi Sanayi siteleri şehir dışına taşınacak, boşalan araziler ranta açılacak

Sanayi siteleri şehir dışına taşınacak, boşalan araziler ranta açılacak

PAYLAŞ

Rant için yapılaşmaya açılan şehir içindeki askeri alanlardan sonra, şimdi de şehir içindeki sanayi siteleri imara açılıyor. İstanbul’da şehrin göbeğinde kalan ve değeri her geçen gün artan sanayi siteleri, bu kapsamda şehir dışına taşınacak.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre, sanayi sitelerinin taşınmasıyla birlikte boşalan araziye; alışveriş merkezleri, rezidanslar, oteller ve iş merkezleri yapılacak. Fabrikaların yerine inşa edilen yeni yapılarla birlikte artan metrekare fiyatı da, rantın boyutunu adeta gözler önüne seriyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, şehir içinde kalan sanayi sitelerini taşıyacaklarını belirtmiş, arazilere lüks konut ve AVM yapılacağını ifade etmişti. Bu kapsamda Anadolu Efes, Merter’deki fabrikasını taşıyacak. Fabrikanın yerine ise ‘ofis projesi’ yapılmak isteniyor.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Kahraman, sanayi tesislerinin taşınmasındaki temel amacın rant olduğunun altını çizerek, “E-5 üzerinde Merter’den Basın Ekspres yoluna bağlanan noktaya kadar Şirinevler, Bakırköy hatta Bakırköy dâhil buradaki üretim tesisleri taşınıyor. Buradaki alanların yerine de alışveriş merkezlerine ve ticaret alanlarına çevriliyor. Fakat bu yapılanın kente etkisine baktığımız zaman örneğin Şirinevler aksı tamamen tıkalı. Bu karar İstanbul’un bütününe bakılarak verilmiş bir karar olmadığı için, İstanbul’un altyapısını olumsuz yönde etkiliyor” diye konuştu.