Ana sayfa Arka Sayfa Şanlıurfa’da 5 bin yıllık oyuncak araba bulundu

Şanlıurfa’da 5 bin yıllık oyuncak araba bulundu

PAYLAŞ

Oyuncak arabanın, kral ve yönetici çocukları için yaptırıldığı tahmin ediliyor.

Model olarak benzer bir oyuncak 2011 yılında Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki kazıda ortaya çıkarılmıştı. Bu oyuncağın ise 7 bin 500 yıllık olduğu tespit edilmişti.

Soğmatar Antik Kenti neden önemli ve çalışmalar nasıl yürütülüyor?

Kent yaklaşık 80 kilometre mesafede bulunan Eyyübiye ilçesine bağlı Yağmurlu Mahallesi’nde yer alan Soğmatar Antik Kenti, o dönem Firavun’dan kaçan Hazreti Musa’nın yaşadığı yer olarak kabul ediliyor.
Araştırmalara sonucunda Soğmatar’ın bir dönem Pagan dininin merkezi olduğu tespit edildi.

Araştırmalara sonucunda Soğmatar’ın bir dönem Pagan dininin merkezi olduğu tespit edildi.
Yrd. Doç. Dr. Yusuf Albayrak’ın çalışmalara ilişkin açıklaması şu şekilde:

“2012 yılındaki araştırmalarda 120 civarında kaya mezarı bulduk, bunların 7’si çok dikkat çekici, yaklaşık 120 mezarın hepsi höyüğe bakıyor. Höyükte de araştırmalar yaptık, seramik buluntulara göre buranın günümüze kadar sürekli bir yerleşimin olduğunu gördük. 2016 yılında bir aylık temizlik çalışması yaptık. Mezarlarda yüzün üzerinde buluntuya rastladık, bunların hepsini müzeye teslim ettik. Mezarların erken Tunç Çağı’nda yapıldıklarını, yani günümüzden yaklaşık 5 bin yıl önce olduklarını gördük, bunların benzer örnekleri çok yok, buda çok önemli bir özellik. Mezarlar o dönemin özelliğini yansıtan kuyu şeklinde yapılmış. Ancak daha sonra Romalılar buraya geldiklerinde bu mezarları hazır olarak bulmuşlar ve mezarlarını bazılarını kendi mimarilerine göre değiştirmişler.”