Connect with us

Sürmanşet

Saray’ın garajı: 2’si limuzin 4 zırhlı araç, 28 jeep, 6 ambulans…

Published

on

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın emrinde 268 tane araç olduğu ortaya çıktı. Araçların sigorta işlemleri için açılan hizmet alımı resmi ihale dosyalarına göre, Cumhurbaşkanlığı’nın envanterinde 2’si limuzin olmak üzere 14 tane zırhlı araç, 28 tane 4×4 jeep, 6 tane ambulans, iki tane itfaiye, 30 tane motosiklet var. Makam aracı olarak da kullanılan Mercedes S600 zırhlı araçların bir taresinin piyasa değeri 1 buçuk milyon. Araçların 83 tanesi Volkswagen, 33 tanesi Mercedes, 10 tanesi Audi marka. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde de kullanımda olan bir araçta 283 bin TL değerinde özel amaçlı görüntüleme ekipmanı, zırhlı jeep’lerde 315 bin TL değerinde Jammer ve radyasyona karşı koruyucu özelliği olan filtreli cam takılı. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde yapılan son ihale 115 aracı, Erdoğan döneminde yapılan ilk ihale ise 136 aracı kapsıyor. Erdoğan döneminde yapılan 3 ihalede araç sayısı 136’tan 268’e çıkıyor.

Cumhuriyet’ten inan Tartanoğlu’nun haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin açtığı Zorunlu Mali Sorumluluk ve Kasko Sigortası hizmet alımı ihalelerine ilişkin resmi dosyalarda, Saray’ın kontrolündeki araç sayısı, araçların marka ve modelleri, iç donanımları ortaya çıktı. Son kasko ihalesi 7 Aralık 2016’da Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği İdari ve Mali İşler Başkanlığı’nda yapıldı. 1 Ocak 2017 – 1 Ocak 2018 tarihlerini kapsayan sigorta hizmetine ilişkni sözleşme 28 Aralık 2016’da imzalandı. İhaleyi Tunalar Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketi kazandı.

Filoda 50 emniyet aracı

Resmi ihale dosyalarına göre, Saray’ın kontrolünde 268 araç var. Envanterde, 16 tane otobüs, 6 tane ambulans, iki itfaiye, 3 kapalı kasa kamyon, 1 su tankeri, 1 damperli kamyon bulunuyor. Araçlardan 2 tanesi limuzin, 14 tanesi zırlı, 6 tanesi jammerli. 28 tanesi 4X4 jeep, 30 tanesi motosiklet. Çoğu motosiklet 50 tane araç “AA” plakası taşıyor. “AA” plaka, valilik ve emniyet birimlerinin araçlarına veriliyor. Emniyet araçlarının sigortaları da Cumhurbaşkanlığ tarafından yapılıyor.

Volkswagen, Mercedes ve Chevrolet

Araç filosunun en önde markası Volkswagen. Listede en eskisi 2008, en yenisi 2016 model 83 tane Volkswagen marka araç var. Volkswagen’ı 32 araçla Mercedes takikp ediyor. Mercedes marka araçların 11 tanesi, makam aracı olarak da kullanılan, S600 model zırhlılar. Zırhlıların 2 tanesi ise limuzin. Limuzinlerden bir tanesi 1998, diğeri 2012 model. Kamyon ve otobüsler hariç tüm Mercedes’lerde siren ikaz ve anons sistemi var. 24 tane Chevrolet marka 4X4 Jeep’in bir tanesi zırhlı, 5 tanesinde ise jammer var. 4 tane G.M.C. marka SUV da eskort araç olarak kullanılıyor. 20 tane aracın markası Ford. Ford marka araçların içinde 1998 model ambulans da var. 10 tane Audi marka aracın bir tanesi zırhlı.

1 buçuk milyonluk zırhlılar

İhale dosyasında kasko değerlerinin Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin “Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi”nden belirleneceği ifade ediliyor. Ancak Birliğin listesinde yer almayan 15 araç var. Bu araçların kasko değerleri ayrıca belirleniyor. Kasko değerleri de araçların yaklaşık piyasa değerini gösteriyor. 2009, 2010, 2012 ve 2013 model Mercedes S600 zırhlı araçların her birinin kasko değeri 1 buçuk milyon TL. 24 tane Chevrolet 4X4 Jeep’ten 1 tanesi zırhlı ve kasko değeri 900 bin TL. 1998 model Mercedes S600 Limuzin’in kasko değeri ise 600 bin TL.

283 bin TL’lik görüntüleme ekipmanı

İhale dosyalarında bazı araçların iç donanımlarının kasko değerleri ise ayrıca belirtiliyor. Buna göre envanterdeki bir tane Mercedes marka 2008 model panelvanın komple araç iç ve dış dizaynın kasko bedeline 20 bin TL olarak belirlendi. Bu aracın içinde uydu, cd çalar, buzdolabı, kamera, 17 inç LCD monitör bulunuyor. Volkswagen marka “özel amaçlı” olduğu belirtilen panelvanın yaklaşık 65 bin TL’lik kasko değerine 283 bin TL’lik “özel amaçlı görüntüleme ekipmanının” eklenmesi dikkat çekiyor.

Jammer ve radyasyonu engelleyen cam

Bir G.M.C. marka SUV’un, 5 4X4 Jeep’in elektronik jammer cihazı ile radyasyona karşı koruyucu özelliği olan filtreli camı var ve bu donanımın tek bir araç için bedeli 315 bin TL. Motosikletlerin üzerindeki telsiz, lamba ve siren grubu ise her bir araç için 5 bin TL. Araçların içindeki buzdolabı ve tertibatı 10 bin, 27 bin ve 40 TL olarak belirleniyor. Kasko bedeline göre yaklaşık piyasa fiyatı 70 bin TL olan aracın içindeki buzdolabının 40 bin TL olması dikkat çekiyor.

Ambulansların bir tanesi daha donanımlı

Kasko listesinde 6 tane ambulans var. 1 tanesi “hasta nakil ambulansı” olarak kayıtlı. İhale dosyasına göre, 4 ambulans için 115 TL değerinde “her ambulans içinde bulunan iç donanım tıbbi cihaz” var. Hasta nakil ambulansı olarak kayıtlı aracın içindeki sağlık ekipmanının bedeli ise 30 bin TL. Ambulansların içinde bir tanesinin iç donanımının değeri ise diğerlerinden ayrılıyor. Mercedes marka Sprinter model ambulansın iç donanım tıbbi cihaz bedeli ise 188 bin TL.

54 milyon 505 bin TL

İhale dosyasındaki ek donanımlarla birlikte kasko bedelleri toplandığında, Cumhurbaşkanlığı’nın emrindeki 268 aracın toplam piyasa değerinin yaklaşık 54 milyon TL olduğu ortaya çıkıyor.

Sezer’e 2, Gül’e 18 makam aracı

İhale dozyasındaki araçların içinde eski Cumhurbaşkanlarının kullandığı araçlar da var. Ahmet Necdet Sezer’in 2, Abdullah Gül’ün ise 18 makam aracını kullandığı biliniyor. Saray’ın envanterinde görünen emniyete ait araçların bir kısmının da eski cumhurbaşkanlarını koruma görevinde olduğu belirtiliyor.

Gül’den Erdoğan’a, 115’ten 136’ya

Yine resmi dosyalara göre, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde, Çankaya Köşkü’nde, Aralık 2011 ve Aralık 2012’de yapılan ihalelerin dosyalarında 98 aracın listesi var. 27 Aralık 2013’te yine Köşk’te yapılan ihale ise 115 aracı kapsıyor. Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan’ın Genel Sekreterliği’nin Aralık 2014 yaptığı ihale dosyasına göre Cumhurbaşkanlığı’nın garajında 136 araç var. Eski Cumhurbaşkanı Gül’ün son ihalesi 115 aracı kapsarken Erdoğan’ın ilk ihalesi 136 araçlık. Aralık 2014’te yapılan 136 araçlık ihaleden sonra iki ihale daha yapılıyor. 2015 sonunda yapılan ihale 176, 2016 sonunda yapılan ihale ise 268 aracı kapsıyor.

İç donanımlı araçları Gül de kullandı

Eski ihale dosyalarından, radyasyona karşı korumalı camları bulunan veya özel görüntüleme cihazları ile donatılmış araçların eski Cumhurbaşkanı Gül tarafından da kullanıldığı görülüyor.

Continue Reading

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar